Złamany palec – z jakiego ubezpieczenia można dostać odszkodowanie?
W momencie kiedy doznasz kontuzji, jest już za późno, aby zweryfikować ubezpieczenie. Bez względu na to, jaki tryb życia prowadzisz, złamany palec może Ci się przydarzyć. Wystarczy niefortunnie uderzyć dłonią np. o framugę drzwi czy stracić równowagę i upaść. W zależności od wyboru polisy, odszkodowanie za taki uszczerbek na zdrowiu uprawnia do otrzymania różnych kwot świadczeń. Złamany palec może wchodzić w zakres zdarzeń w ubezpieczeniu:
- NNW
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków może uprawniać do uzyskania odszkodowania za złamany palec. Warto jednak wcześniej dobrze przeanalizować ogólne warunki ubezpieczenia.
- Na życie
W zależności od preferencji możesz zdecydować się na indywidualne zawarcie umowy bądź grupowe. Na rynku znajdziesz propozycje polis o podstawowym zakresie, jak i takie, które działają w przypadku złamania palca. Natomiast należy pamiętać, że odszkodowanie będzie przysługiwać jedynie jeśli powstanie uszczerbku na zdrowiu zaszło w danych warunkach.
Warto wiedzieć, że w przypadku odpowiedniego zakresu ochrony, można ubezpieczyć nie tylko złamanie palca, ale również jego stłuczenie, zwichnięcie czy inne kontuzje dotyczące tej części ciała.
Odszkodowanie za złamany palec – jakie czynniki mają znaczenie?
Jeśli dopiero stoisz przed wyborem ubezpieczenia, warto sprawdzić, jakie elementy mają wpływ na to wypłatę świadczenia. Ile wynosi odszkodowanie za złamanie palca? Zwróć uwagę na kilka czynników:
- wysokość sumy gwarantowanej
Co do zasady, im wyższa suma gwarantowana ubezpieczenia, tym można liczyć na wyższe odszkodowanie. Zazwyczaj złamanie palca jest opisane w ogólnych warunkach ubezpieczenia w wartości procentowej. Zakładając zatem, że przy polisie o sumie gwarantowanej 40.000 zł ubezpieczony dozna złamania palca, za które przysługuje mu 5% odszkodowania, to wtedy otrzyma odszkodowanie o wysokości 2.000 zł.
- rodzaj ręki, w którym wystąpiło złamanie
Wiele towarzystw ubezpieczeniowych rozróżnia złamanie palca w ręce dominującej i pozostałej. W przypadku kontuzji w tej pierwszej możesz liczyć na wyższe odszkodowanie.
- typ złamania
W ogólnych warunkach ubezpieczenia można znaleźć rozróżnienie ze względu na rodzaj złamania. Można wyróżnić otwarte, zamknięte czy z przemieszczenie. Warto również wiedzieć, że jeśli takiemu uszczerbku na zdrowiu towarzyszą inne, jak np. zerwanie ścięgien, wtedy ubezpieczony jest uprawniony do uzyskania większego odszkodowania.
Te kilka elementów ma wpływ na wysokość otrzymanego odszkodowania za złamany palec. Warto jednak wiedzieć, że są sytuacje, kiedy ubezpieczyciel odmówi wypłaty świadczenia. Jeśli doznałeś uszczerbku, prowokując bójkę lub będąc pod wpływem alkoholu czy innych substancji odurzających, nie otrzymasz odszkodowania.