Do czego służy orteza?
Naturalnie nasuwa się pytanie, czym właściwie jest orteza? To nic innego jak profesjonalny sprzęt ortopedyczny, który pozwala na:
- Stabilizację układu mięśniowo-szkieletowego,
- Unieruchomienie schorowanych stawów,
- Odciążanie schorowanych stawów,
- Korektę pozycji ciała.
Orteza jest lżejszym odpowiednim gipsu. Co przemawia na jej korzyść? Orteza waży mniej, co z pewnością ułatwia poruszanie się z danym urazem. Dodatkowo zapewnia optymalny przepływ powietrza i jest dopasowana do danej kończyny. Kiedy warto się zdecydować na taki stabilizator? Zdecydowanie przy:
- Urazach,
- Kontuzjach,
- Zwyrodnieniach stawów skokowych,
- Przeciążeniach,
i wiele więcej. Ważne, aby taki sprzęt został idealnie dopasowany do danego przypadku, co ewidentnie przekłada się na skrócenie procesu regeneracji.
Jakie są rodzaje?
Aktualnie na rynku medycznym można spotkać się z różnymi rodzajami ortez. Co je właściwie różni? Przeznaczenie. Tak, dzieli się je na:
- Ortezy kręgosłupa (np. kołnierze),
- Ortezy kończyn górnych (np. orteza: stawu barkowego, stawu łokciowego, nadgarstka),
- Ortezy kończyn dolnych (np. orteza stawu: skokowego, biodrowego, kolanowego).
Ten profesjonalny sprzęt ortopedyczny powinien zostać dopasowany przez specjalistę – fizjoterapeutę bądź lekarza. Źle dobrany stabilizator nie tylko negatywnie wpływa na pracę układu krążenia, ale może również inicjować obrzęki, otarcia. Źle dopasowana orteza nie będzie pełnić swojej najważniejszej funkcji – stabilizacji, co przełoży się na wydłużenie procesu rekonwalescencji.
Pro-Orto: profesjonalny zakład ortopedyczny
Pro-Orto to profesjonalny zakład ortopedyczny w Bytomiu, będący producentem ortez, protez, gorsetów ortopedycznych, a także innych sprzętów medycznych ściśle dopasowanych do potrzeb danego klienta. Inwencji twórczej nie brakuje, o czym świadczą gotowe już projekty. Co ciekawe, zakład realizuje zlecania NFZ. No właśnie, jak można otrzymać refundację na taki sprzęt?
Dofinansowanie NFZ: krok po kroku
Osoby, które pragnąć otrzymać refundację na ortezę z NFZ muszą posiadać ubezpieczenie (tj. ubezpieczenie społeczne i zdrowotne ZUS). To nie koniec. Lekarz POZ, fizjoterapeuta bądź lekarz specjalista powinien wystawić stosowny wniosek z odpowiednim kodem, który upoważnia do otrzymania stabilizatora. Wystarczy go pokazać w danym sklepie medycznym bądź zakładzie ortopedycznym, realizującym zlecenia w ramach NFZ.