- Opowieść o „wchodzeniu do Europy” zawarta jest w losach jednostek: nauczycielki z Czarnogóry wprowadzającej wartości unijne do programu nauczania, pracownika migrującego z Kosowa do Niemiec w poszukiwaniu lepszych perspektyw, czy serbskiego aktywisty maszerującego w obronie praw osób LGBTQ+ pomimo społecznego sprzeciwu. Te historie tworzą mozaikę nadziei, wytrwałości i złożoności, które definiują drogę regionu ku europejskiej jedności. Tę właśnie mozaikę staramy się Państwu przybliżyć - pisze autor wystawy.
„Želim da koračam Evropom / Chcę chodzić po europejskiej ziemi”
Mimo niesłychanie złożonej historii, która przez stulecia co i raz splatała losy nacji bałkańskich z wielką polityką europejską - integracja nie jest wcale sprawą oczywistą i stanowi jedno z najbardziej doniosłych przekształceń społeczno-politycznych końca XX i początku XXI wieku.
Wychodząc z cienia komunizmu oraz chaosu związanego z rozpadem Jugosławii, Europa Południowo-Wschodnia przechodzi proces napędzany nadzieją, ale też napotyka na swojej drodze liczne trudności, a nierzadko wewnętrzny (i zewnętrzny) opór spowalniający przemiany. Zdjęcia przekazują tę skomplikowaną historię przez kadry sportretowanych ludzi, opuszczone budynki, tablice porzuconych projektów i niszczejąca przyrodę.
Wystawa MOZAIKI PRZEMIAN w hallu Biblioteki Śląskiej czynna od: 03.01.2025