Inauguracja programu "Klimatyczne Katowice". Edukacja klimatyczna to dobry pomysł?
Program został opracowany z myślą o uczniu klasy VII szkoły podstawowej. Ma on pomóc młodym ludziom zrozumieć wpływ degradacji środowiska przyrodniczego na ich przyszłość, rozszerzyć ich wiedzę, świadomość i umiejętności w obszarze edukacji o klimacie, a przede wszystkim zbudować zaangażowanie i poczucie sprawstwa przeciwdziałające skutkom globalnego ocieplenia. Podczas dzisiejszej inauguracji programu, w oparciu o zawarte w nim scenariusze równolegle poprowadzone zostały przez nauczycieli praktyków 3 lekcje: z fizyki, z chemii oraz języka polskiego.
- Edukacja klimatyczna jest częścią edukacji ekologicznej, wychodzi ona jednak poza pojęcia ochrony środowiska i nauki postaw prośrodowiskowych. Skupia się przede wszystkim na tematyce ochrony klimatu, wpływie czynników naturalnych i działalności człowieka na jego zmiany, możliwościach przystosowania się do tych zmian oraz na skutkach globalnego ocieplenia - mówi Beata Urych , naczelnik wydziału klimatu i energii w Urzędzie Miasta Katowic.
Edukacja klimatyczna - praca metodą projektów
Powołany przez prezydenta Katowic zespół składający się z nauczycieli szkolnych, pracowników Uniwersytetu Śląskiego i przedstawicieli urzędu oraz Rady Miasta opracował scenariusze zajęć, uwzględniając podstawę programową poszczególnych przedmiotów w klasie VII w konwencji ścieżek międzyprzedmiotowych.
- Opracowany program zawiera gotowe scenariusze zajęć, z których będą mogli korzystać wszyscy nauczyciele. Zależy nam, by uczniowie pracowali metodą projektów, gdyż takie zdobywanie wiedzy przynosi dobre efekty, a odpowiednie treści zostały wplecione w podstawę programową, co pozwoli na realizację programu w ramach godzin lekcyjnych, bez dodatkowego obciążania uczniów – podkreśla Grażyna Burek, zastępczyni naczelnika wydziału edukacji i sportu.
Program realizowany będzie w korelacji interdyscyplinarnej poprzez ścieżki międzyprzedmiotowe, tak by nie ograniczać edukacji do schematów klasowo-lekcyjnych, ale by wyjść ze strefy „uczenia pod test” i oprzeć ten proces na współzależności, relacyjności i złożoności świata. Program uzupełniają zajęcia praktyczne zaproponowane przez Centrum Edukacji Ekologicznej przy Zespole Szkół nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Katowicach-Murckach - m.in. warsztaty o tematyce przyrodniczej i zajęcia w terenie.
Najpierw pilotaż w pięciu placówkach
Podobnie jak w przypadku wcześniejszych miejskich, autorskich programów edukacyjnych, jego pełne wdrożenie poprzedzone jest pilotażem. Do końca roku szkolnego prowadzony będzie pilotaż w 5 szkołach podstawowych:
- Szkole Podstawowej nr 17 im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach
- Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi im. Fryderyka Chopina w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 13
- Szkole Podstawowej nr 12 im. I. J. Paderewskiego w Zespole Szkół i Placówek nr 1
- Szkole Podstawowej nr 33 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Ligonia w Katowicach
- Szkole Podstawowej nr 53 im. S. Żeromskiego w Katowicach
Następnie przeprowadzona zostanie jego ewaluacja - w czerwcu 2024 r. i wprowadzone ewentualne korekty, tak by od 1 września ,,Klimatyczne Katowice” realizowane były we wszystkich klasach VII szkół podstawowych dla których organem prowadzącym jest miasto Katowice.