Ile kosztuje medal olimpijski? Katowice doceniają sportowców

Krążek olimpijski ma wymiar symboliczny – jest ucieleśnieniem marzeń, wysiłku i walki ze zwątpieniami. Pod względem finansowym także nie ma na co narzekać.

Nagrody prezydenta Katowic dla medalistów olimpijskich
Nagrody prezydenta Katowic dla medalistów olimpijskich

We wrześniu 2021 roku prezydent Katowic, Marcin Krupa wydał specjalne rozporządzenie, które reguluje przyznanie nagród pieniężnych dla sportowców AZS-u AWF Katowice za reprezentowanie miasta na arenie międzynarodowej podczas letnich igrzysk olimpijskich w Tokio oraz dla zawodnika Wasko Hetman GKS Katowice, Jana-Krzysztofa Dudy za triumf w Pucharze Świata. Nagrodzeni otrzymają po 10 tysięcy złotych.

Lista nagrodzonych sportowców:

  • Justyna Święty-Ersetic
  • Anita Włodarczyk
  • Karol Zalewski
  • Justyna Iskrzycka
  • Paweł Fajdek
  • Jan-Krzysztof Duda

Sukcesy sportowców z katowickich klubów

Na czternaście polskich medali podczas igrzysk olimpijskich w Tokio złożyło się w sumie, licząc wszystkie wielozałogowe/drużynowe konkurencje, 26 sportowców. Najwięcej przedstawicieli wśród medalistów miał AZS AWF Katowice, bo aż pięciu. Na podium w stolicy Japonii stawali: Anita Włodarczyk (złoto), Justyna Święty-Ersetic (złoto oraz srebro), Karol Zalewski (złoto), Justyna Iskrzycka (brąz) i Paweł Fajdek (brąz). Biorąc pod uwagę fakt, że katowicka uczelnia wysłała do Tokio 11 zawodników, to co drugi z nich wylądował na lotnisku z kruszcem zawieszonym na szyi.

Z kolei największy sukces w historii powojennych szachów odniósł Jan-Krzysztof Duda. Polak zwyciężył w zawodach o Puchar Świata i zakwalifikował się do Turnieju Pretendentów, który wyłoni kandydata do walki o mistrzostwo świata.

Cena medalu olimpijskiego

Sukcesy sportowe to jedno, a bonus finansowy im towarzyszący to drugie. Polski Komitet Olimpijski honoruje medalistów IO nagrodami pieniężnymi już od lat. Sportowcy, którzy stanęli na podium podczas imprezy w Japonii, mogli liczyć na premie:

Konkurencje indywidualne

  • Złoty medal – 120 tys. zł
  • Srebrny medal – 80 tys. zł
  • Brązowy medal – 50 tys. zł

Konkurencje drużynowe (drużyny, osady, sztafety, załogi)

  • Złoty medal – 90 tys. zł
  • Srebrny medal - 60 tys. zł
  • Brązowy medal – 37,5 tys. zł

Co ważne, zgodnie z ustawą kwoty te są zwolnione od podatku. Sportowcy często otrzymują również nagrody od sponsorów oraz, jak w przypadku zawodników katowickiej uczelni, od samorządów. Medaliści z Aten mogli w przeszłości dodatkowo liczyć na... samochód osobowy.

Emerytura sportowa - ile wynosi?

Państwo gwarantuje również tzw. emeryturę olimpijską. Dotyczy ona medalistów igrzysk olimpijskich, ale również mogą ją otrzymać paraolimpijczycy. Wysokość takiej emerytury to 140% kwoty bazowej dla służby cywilnej, która jest ustalana co roku podczas uchwalania przez rząd budżetu. W 2021 roku wartość emerytury sportowej osiągnęła pułap 2844,74 zł.

A odpowiadając na pytanie zawarte w tytule - przetopienie złotego krążka i sprzedanie go po cenie kruszcu to zysk rzędu 800 dolarów.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon