Huczne obchody 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. W Katowicach m.in. piknik lotniczy i widowisko na Rynku

W czerwcu 2022 r. mija 100 lat od wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic. Po trzech powstaniach i plebiscycie rozpoczęło się formalne przejęcie przez Polskę władzy na przyznanej jej części Górnego Śląska. Miasto uczci tę rocznicę 18 i 19 czerwca – odbędzie się Piknik Lotniczy, widowisko teatralno-muzyczne na Rynku, inscenizacja historyczna, a także koncert w siedzibie NOSPR. W związku z obchodami obowiązują także czasowe zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej.

Dokładnie 20 czerwca 1922 roku gen. Stanisław Szeptycki wjechał na czele swoich oddziałów na katowicki Rynek od strony Szopienic, radośnie witany przez mieszkańców i władze. Zwieńczeniem tego symbolicznego wydarzenia było podpisanie przez rząd Rzeczpospolitej Polskiej niespełna miesiąc później, bo 16 lipca, Aktu Objęcia Górnego Śląska.

Dwa dni obchodów rocznicy w Katowicach

Miasto Katowice uczci stulecie tych wydarzeń, zapraszając mieszkańców na dwudniowe obchody – 18 i 19 czerwca.

Świętowanie rozpoczynamy w sobotę 18 czerwca Piknikiem Lotniczym na lotnisku Muchowiec. Pomiędzy pokazami akrobacji powietrznych i przelotami zabytkowych samolotów goście podziwiać będą mogli sprzęt wojskowy oraz pokazy sprawności wojska i służb mundurowych. Wieczorem obchody przeniosą się na katowicki Rynek. W teatralno-muzycznym widowisku METROPOLIS SILESIUM 2122 wezmą udział znakomici polscy muzycy i wokaliści oraz aktorzy Teatru Śląskiego. Efekt artystyczny gwarantują znani katowiccy artyści zaangażowani w projekt - muzyk Miuosh oraz reżyser Robert Talarczyk. Dzień później odbędą się główne wydarzenia obchodów, w tym m.in. inscenizacja historyczna na katowickim Rynku – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Zachęcam wszystkich mieszkańców do udziału w wydarzeniach przygotowanych w ramach obchodów stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. To możliwość udziału w ciekawych wydarzeniach, a także poznania tak ważnej dla nas historii – dodaje prezydent.

Kulminacja obchodów nastąpi w niedzielę, które rozpoczną się od Mszy Świętej Pontyfikalnej w Archikatedrze Chrystusa Króla. W południe odbędzie się inscenizacja historyczna - na katowicki Rynek wjedzie na czele wojska generał Szeptycki.

Tak ważny jubileusz w Katowicach – Mieście Muzyki UNESCO przyniesie więcej koncertów. Melomani spotkają się w sali NOSPR na uroczystym koncercie orkiestry, zaś po zachodzie słońca muzyka zabrzmi też na schodach Archikatedry Chrystusa Króla, gdzie rozpocznie działalność Panteon Górnośląski.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. W związku z ograniczoną liczbą miejsc w NOSPR na koncert Orkiestry będą obowiązywały bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach NOSPR – ich liczba również jest ograniczona.

Obchody objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Harmonogram obchodów

Sobota 18 czerwca

  • Piknik Lotniczy, godz. 11.00–18.00 – Lotnisko Katowice-Muchowiec. W programie m.in. pokazy akrobacji grupy Redbull i Żelazny, inscenizacja walk powietrznych z czasów I wojny światowej, przelot samolotów Casa C-295M, pokazy skoczków spadochronowych oraz pokazy sprzętu wojskowego i służb mundurowych. Dodatkowo, podczas pikniku na Muchowcu Narodowy Bank Polski na swoim stoisku zaprezentuje okolicznościową monetę wybitą z okazji stulecia.
  • Widowisko muzyczne pt. METROPOLIS SILESIUM 2122, godz. 20.00 – Rynek. Na scenie, obok aktorów Teatru Śląskiego, wystąpią: Renata Przemyk, Julia Pietrucha, Mela Koteluk, Marcelina, Mateusz Konieczny, Sebastian Riedel, Maciej Lipina, Marcin Wyrostek, Miuosh oraz FDG.Orkiestra.

Niedziela 19 czerwca

  • Msza Święta Pontyfikalna, godz. 10.30–12.00 – Archikatedra Chrystusa Króla
  • Inscenizacja wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic wraz z odsłonięciem tablicy pamiątkowej, godz. 12.30–13.30 – Rynek. Rekonstrukcja wydarzeń sprzed 100 laty, gdy przez bramę tryumfalną do Katowic wjechał na czele swoich oddziałów gen. Stanisław Szeptycki. Tym razem przez symboliczną bramę wjadą do miasta konne i piesze grupy rekonstrukcyjne oraz Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, zaś aktorzy Teatru Śląskiego zrekonstruują wydarzenia z udziałem m.in. Wojciecha Korfantego i Józefa Rymera.
  • Otwarcie Panteonu Górnośląskiego, godz. 16.00–17.30 – Archikatedra Chrystusa Króla
  • Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach, godz. 18.00 – sala koncertowa NOSPR
  • Bieg Bohaterów. Uczestnicy przebiegną 4,2 km ulicami Katowic. Specjalnie na to wydarzenie przygotowano trasę o symbolicznej długości jednej dziesiątej maratonu, która prowadzić będzie od Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach do mety w Parku Śląskim przy Skwerze Powstań Śląskich. Start o godz. 18.15

Zmiany w organizacji ruchu w Katowicach

W ramach przygotowania do uroczystości w wybranych miejscach śródmieścia Katowic znaki D-18 (parking) zostaną zasłonięte, w zamian już pojawiły się znaki B-36 (zakaz zatrzymywania). Oznacza to, że w tych miejscach nie będzie można parkować. Dodatkowo w miejscach, w których zatrzymywanie pojazdów mogłoby stanowić zagrożenie, znaki B-36 zostaną uzupełnione tablicami T-24 wskazującymi, że pozostawiony pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela. W tym czasie nie będzie możliwości zatrzymania się na wymienionych ulicach, natomiast możliwe będzie dojście piesze do domów/instytucji.

Od 16 czerwca do 20 czerwca będzie obowiązywał zakaz parkowania na ul. Mickiewicza od wysokości DH Ślązak do Rynku. Znajdujący się w tym miejscu postój TAXI, miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych oraz miejsca zastrzeżone na istniejące stanowiska postojowe zostaną przesunięte przed obszar przewidziany do wyłączenia z parkowania.

Od 18 czerwca od godziny 18.00 do 19 czerwca do godziny 18.00 będzie obowiązywał zakaz parkowania na całej długości ul. Teatralnej. Natomiast na ul. Warszawskiej na odcinku między ul. Szkolną i Rynkiem, ul. Pańki oraz na ul. Wita Stwosza, na odcinku od ul. Szeligiewicza w kierunku centrum i na ul. Kochanowskiego zakaz zatrzymywania się, a tym samym parkowania będzie obowiązywał 19 czerwca.

W niedzielę, 19 czerwca na czas dojścia/dojazdu z ul. Pańki do miejsca formowania kolumny przemarszu na ul. Warszawskiej konieczne będzie chwilowe zamykanie ul. Bankowej i odcinków ul. Warszawskiej. Kierujący pojazdami z ul. Francuskiej zostaną skierowani przez patrole policji w prawą stronę w kierunku dzielnicy Zawodzie, a ruch w stronę centrum zostanie skierowany z ul. Warszawskiej na ul. Damrota. Tego dnia będzie obowiązywał zakaz wjazdu na ul. Warszawską z ulic: Dyrekcyjnej, Mielęckiego i Stanisława.

Ponadto ul. Wita Stwosza na odcinku od ul. Szeligiewicza oraz ul. Kochanowskiego do ul. Jana zostanie doraźnie zamknięta przez patrole policji jedynie na czas pochodu z Archikatedry Chrystusa Króla do Rynku, na którym będą odbywać się uroczystości.

Będą też utrudnienia związane z Biegiem Bohaterów. Szczegóły: W niedzielę 19 czerwca Bieg Bohaterów w Katowicach. Utrudnienia w ruchu, zamknięte ulice

Komunikacja zbiorowa

18 czerwca PKM Katowice uruchomi specjalne kursy autobusów z Centrum Przesiadkowego Brynów na Piknik Lotniczy, który będzie odbywał się na lotnisku Muchowiec. Bezpłatne autobusy będą odjeżdżały z CP Brynów o godz. 10.30, 11.00 i 12.00, natomiast połączenia powrotne będą realizowane co godzinę od 14.00 do 17.00.

Więcej o zmianach w komunikacji w Katowicach: Od 17 do 19 czerwca zmiany w komunikacji miejskiej w Katowicach. Obejmą prawie 50 linii

Podczas przygotowań do obchodów oraz w czasie trwania samych wydarzeń na Rynku ruch przejeżdżających przez niego tramwajów zostanie wstrzymany.

Tramwaje na linii wschód – zachód od zajezdni w Zawodziu do placu Wolności nie będą kursować od godz. 7.00 w piątek 17 czerwca do godz. 5.00 w poniedziałek 20 czerwca.

Tramwaje na linii północ – południe od placu Miarki do Ronda nie będą kursować od godz. 5.00 w sobotę 18 czerwca do godz. 5.00 w poniedziałek 20 czerwca. Funkcjonować będzie autobusowa komunikacja zastępcza.

Pasażerom informacją będą także służyć informatorzy terenowi. Będą oni obecni od piątku do niedzieli w pobliżu najważniejszych przystanków. Zainteresowani mogą również zadzwonić na bezpłatną i czynną przez całą dobę infolinię ZTM (800 16 30 30).

20220607 121046

Może Cię zainteresować:

Panteon Górnośląski skażany na porażkę? Otwarcie muzeum w archikatedrze w Katowicach 19 czerwca

Autor: Teresa Semik

12/06/2022

Wojsko Polskie w Katowicach, 20 czerwca 1922

Może Cię zainteresować:

Widziane zza Brynicy. Generał Szeptycki balował w Sosnowcu do północy, rano wkroczył na Śląsk

Autor: Tomasz Borówka

20/06/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon