Tematyka spotkania obejmie szeroki zakres zagadnień, a wśród nich:
- Wkład przemysłu górnośląskiego oraz zasobów surowcowych w odbudowę Europy po II wojnie światowej.
- Sowiecki imperializm i rozszerzenie wpływów ZSRS w Europie Środkowej.
- Społeczne oraz lokalne odbicia kryzysów międzynarodowych w województwie śląskim.
Kto weźmie udział w dyskusji?
Wydarzenie zgromadzi ekspertów z różnych instytucji:
- Dr Dariusz Węgrzyn (Śląskie Centrum Wolności i Solidarności): Analiza ewolucji polityki sowieckiej wobec Górnego Śląska na tle działań Stalina w Europie Środkowej w latach 1944–1945.
- Dr Mateusz Sokulski (IPN Katowice/Instytut Historii UŚ): Znaczenie górnośląskiego węgla w relacjach z USA w okresie wprowadzania władzy komunistycznej.
- Dr hab. Adam Dziurok (Instytut Historii UKSW w Warszawie/IPN Katowice): Wpływ powstania berlińskiego w 1953 roku na nastroje społeczne na Górnym Śląsku.
- Dr hab. Adam Dziuba (IPN Katowice): Reakcje mieszkańców regionu na międzynarodowe kryzysy wokół Berlina i Kuby w latach 60.
- Dr Bogusław Tracz (IPN Katowice): Migracje do Niemiec Zachodnich i ich wpływ na wyobrażenia o dobrobycie RFN w latach 70.
IPN Katowice zaprasza! Wstęp na wydarzenie jest wolny. A okazja, aby poznać perspektywy i analizę ważnych wydarzeń, które miały wpływ na kształtowanie Górnego Śląska w polityce światowej w ujęciu uznanych fachowców – niepowtarzalna. Niewątpliwie warto będzie spojrzeć na globalną historię przez pryzmat naszych lokalnych doświadczeń i vice versa.
Tutaj pełny program wydarzenia:


Może Cię zainteresować: