Górnicy Polskiej Grupy Górniczej dostali mniejsze wypłaty w związku z Polskim Ładem. Jak poinformowali związkowcy z Sierpnia 80', przy kumulacji wypłat styczniowej pensji i "czternastki" pracownicy kopalń stracili od 500 do nawet 2500 złotych. Wyjaśnianiem sprawy już zajęła się PGG, która wydała w tym temacie komunikat:
- W związku z kumulacją wynagrodzeń w lutym 2022 roku, tj. wypłatą wynagrodzenia oraz 14-tej pensji, do dnia 28 lutego 2022 roku zostaną przeprowadzone szczegółowe analizy, pozwalające określić skutki finansowe łącznego wynagrodzenia, na podstawie wprowadzonych w 2022 roku zmian podatkowych. Ponadto przypominamy, że rozliczenie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych nastąpi ostatecznie w rozliczeniu rocznym - podała spółka.
Polska Grupa Górnicza jednocześnie zapewniła, że w przypadku pojawienia się wątpliwości, każdy pracownik ma możliwość otrzymania wyjaśnień w przygotowanych punktach informacyjnych we wszystkich oddziałach spółki.
Skąd wynikają rozbieżności w styczniowych pensjach górników? Przede wszystkim we wtorek Polska Grupa Górnicza wypłaciła blisko 37-tys. załodze nagrodę roczną, zwaną potocznie 14. pensją. W sumie spółka wydała na to 350 milionów złotych. Do tego doszły wypłaty styczniowe dla pracowników kopalń. Jednak, gdy górnicy spojrzeli na swoje "paski", zobaczyli, że coś się nie zgadza.
- Przez ostatnie miesiące górnicy ciężko pracowali wydobywając węgiel, którego brakowało do zabezpieczenia systemu energetycznego. Zamiast wzrostu wynagrodzeń ich styczniowa wypłata i 14-tka zostały pomniejszone o wielkości od 500 do nawet 2500 zł. Niekompetencja zarządu PGG i całkowita kompromitacja rządu przy wprowadzaniu nowych zasad podatkowych sprawia, że górnicy mają prawo być wściekli - napisał w liście do zarządu PGG oraz premiera Mateusza Morawieckiego lider związku Sierpień'80 w PGG Rafał Jedwabny.
CZYTAJ TAKŻE:
- Górnictwo. Wniosek o notyfikację pomocy publicznej dla górnictwa do KE trafi w najbliższych dniach? (24kato.pl)
- Zmarł górnik kopalni Jankowice. Został uderzony w głowę bryłą węgla (24kato.pl)
- Tomasz Rogala, prezes PGG: Polska Grupa Górnicza nie zbankrutuje (24kato.pl)
W PGG trwają rozmowy płacowe
Sytuacja z obniżonymi pensjami zbiegła się w czasie z prowadzonymi w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej rozmowami płacowymi. Związkowcy domagają się od zarządu podwyżek. Jako argument dla wzrostu płac wymieniają m.in. rosnącą w rekordowym tempie inflację. Na razie wiadomo jedynie, że wzrost płac dla górników miałby wynieść około 7 procent. Związkowcy walczą jednak o podwyżki dla załogi rzędu nawet 10 procent. Porozumienia w tej sprawie jeszcze nie ma.