Galeria Katowicka zaczyna świętowanie 10. urodzin. W programie m.in. loteria paragonowa i konkursy

Tak, to już 10 lat Galerii Katowickiej. Czas szybko leci, więc trudno sobie wyobrazić, że to centrum handlowe istnieje od dekady. Galeria została otwarta dokładnie 18 września 2013 roku w miejscu, gdzie kiedyś był dworzec autobusowy na placu Szewczyka.

Galeria katowicka 01

Z czym kojarzy ci się Galeria Katowicka? Jakie słowo pasuje do niej najbardziej? Czego życzysz jej na urodziny? Na te i inne pytania odpowiedzieli m.in.: Monika Bajka, Zosia Buszewska, Grzegorz Chudy, Robert Talarczyk oraz inni bohaterowie zaproszeni do urodzinowego filmu Katowickiej. We wrześniu tego roku mija 10 lat, od kiedy Galeria otworzyła swoje drzwi dla klientów.

Okrągła rocznica urodzin stała się pretekstem do rozmowy o Katowickiej w gronie partnerów realizowanych na przestrzeni ostatnich lat wydarzeń, klientów, najemców, przyjaciół i tych, którzy na co dzień tworzą to miejsce. Jest to także okazja do podsumowań tego, co wraz z Galerią zyskały Katowice.

Urodzinowy film Galerii Katowickiej

W urodzinowym filmie wybrzmiewa mocno idea #citylife, która przyświeca Katowickiej od początku działalności.

– Lubię Katowicką za społeczną odpowiedzialność, współdziałanie z otoczeniem dla dobra ludzi, którzy tutaj żyją – mówi Monika Bajka, prezeska Domu Aniołów Stróżów.

Artysta Grzegorz Chudy nieprzypadkowo kojarzy Galerię z Frelką, Miglancem i Bonclokiem – to imiona zaprojektowanych przez niego beboków, które Katowicka sprowadziła z Nikiszowca do centrum miasta. Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego, wspominając Scenę w Galerii życzy Katowickiej, żeby teatr ponownie zagościł pod jej dachem.

Filmowi rozmówcy kojarzą to miejsce m.in. z rozrywką, przygodą, różnorodnością, ponadczasową estetyką czy dbałością o ekologię. – Tu się czuje taki luz – mówi Natalia Pychińska, klientka Galerii.

– To miejsce żyje i zaraża pozytywną energią. Słowo, które najbardziej kojarzy mi się z Katowicką to serce. Serce miasta – mówi Joanna Bagińska, dyrektorka Galerii Katowickiej.

Więcej okołourodzinowych rozmów dotyczących Katowickiej można zobaczyć w filmie dostępnym na kanale Katowicka.tv na portalu Youtube.

Okolicznościowy film to pierwszy akord urodzinowego „sto lat” dla Katowickiej, w ślad za nim pójdą kolejne. W planach są m.in.: loteria paragonowa dla klientów, konkursy w mediach społecznościowych, o urodzinach będzie głośno także w przestrzeni miejskiej.

10 lat pod znakiem niestandardowych pomysłów

– Założyliśmy, że wykraczając poza działalność handlowo-usługową, będziemy animować życie w centrum miasta - mówi Joanna Bagińska, szefowa Galerii Katowickiej. - Z perspektywy tych 10 lat z radością mogę powiedzieć, że nam się to udało. Galeria Katowicka jest miejscem z charakterem, z wyraźnie określoną tożsamością, począwszy od zwracającej uwagę identyfikacji wizualnej, a skończywszy na niestandardowych pomysłach i otwartości na różnorodne potrzeby. To, czego możemy sobie dzisiaj życzyć, sprowadza się właściwie do jednego: aby kolejna dekada była co najmniej tak samo intensywna, blisko mieszkańców Katowic i całego regonu – podsumowuje Joanna Bagińska.

Galeria Katowicka w czasie swojej działalności angażowała się w miejskie projekty, takie jak Szlak Beboków czy walka o tytuł rowerowej stolicy Polski, a w skali globalnej – m.in. w pomoc poszkodowanym przez wojnę w Ukrainie. Wspierała lokalne NGOsy, jak Dom Aniołów Stróżów czy Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. Ma na swoim koncie także projekt To miasto zzielenieje, w ramach którego wzbogaciła centrum miasta o Miejską Farmę i eko-mural oczyszczający powietrze, czy promowała modę cyrkularną w dwóch edycjach akcji Ubrania Pełne Mocy.

Galeria jest otwarta także na bezprecedensowe pomysły. Jednym z nich jest stworzony w tym roku Dogbar – wydzielona część food courtu, w której klienci mogą przebywać w towarzystwie swoich zwierząt. Strefa ta powstała we współpracy z psią behawiorystką tak, by uczynić przebywanie zwierząt w Galerii maksymalnie komfortowym i by minimalizować ich stres.

Katowicka jako pierwsze centrum handlowe w Polsce wprowadziła pionierski, wieloaspektowy projekt pt. Katowicka dla Autyzmu. Osoby z ASD i ich opiekunowie mogą w Katowickiej korzystać z pokoju wyciszenia, słuchawek wyciszających dostępnych za darmo, cichych godzin, gotowości wybranych najemców do dostosowania bodźców w lokalu (jak oświetlenie czy muzyka) do potrzeb klienta oraz z praktycznego poradnika dla osób z ASD przebywających na terenie obiektu. Katowicka jest także pierwszym centrum handlowym w Polsce, w którym oddano do użytku pomieszczenie z komfortką – miejsce, gdzie osoby z niepełnosprawnościami lub ograniczoną mobilnością mogą w dogodnych warunkach zmienić środki higieniczne. Galeria cyklicznie wspiera też akcje z zakresu profilaktyki zdrowotnej, jak np. Mosznowładcy czy Pink Lips.

Galerię Katowicką zbudowano w dwa lata

Budowa Galerii Katowickiej rozpoczęła się na początku 2011 roku i była ostatnim etapem realizacji projektu, na który finalnie składają się Galeria, dworzec PKP, dworzec autobusowy oraz tunel pod ul. Dworcową. Celem całej inwestycji było stworzenie zintegrowanego kompleksu łączącego funkcje komunikacyjne, handlowe i rozrywkowe. Powierzchnia najmu wynosi 48 000 m2 i obejmuje ponad 200 lokali, restauracji i punktów handlowych oraz usługowych. W Galerii Katowickiej działa także 10-salowe Multikino z salą Xtreme – wyposażoną w system dźwiękowy Dolby Atmos oraz projektor laserowy 4K. Centrum handlowe połączone jest bezpośrednio z dworcem kolejowym i podziemnym terminalem autobusowym komunikacji miejskiej (skąd można również bezpośrednio dojechać do lotniska w Pyrzowicach).

Jej właścicielem jest duży fundusz instytucjonalny. Za asset management Galerii Katowickiej odpowiedzialny jest Savills Investment Management. Za zarządzanie, codzienne funkcjonowanie obiektu oraz kwestie związane z wynajmem powierzchni handlowej odpowiada natomiast APSYS Polska.

Dworzec kolejowy w Katowicach na kilka tygodni przed rozbiórką

Może Cię zainteresować:

Stary dworzec PKP w Katowicach tuż przed rozpoczęciem rozbiórki. Jest jeszcze estakada!

Autor: Arkadiusz Nauka

06/09/2022

Dworzec autobusowy w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Dokładnie 10 lat temu otwarto podziemny dworzec autobusowy w Katowicach. Tęsknicie za starym?

Autor: Katarzyna Pachelska

02/02/2023

Katowice w 1993 roku

Może Cię zainteresować:

30 lat temu fotograf z Kanady zgubił się w Europie, odnalazł w Katowicach i... zostawił nam trochę prawdy

Autor: Redakcja

26/06/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon