Film kręcony w Katowicach i dofinansowany przez Śląski Fundusz Filmowy dostał Grand Prix na festiwalu w Cannes

Zdjęcia do filmu "Strefa interesów" powstały m.in. w Katowicach, konkretnie we wnętrzach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i w Sejfach Śląskich. Produkcja została doceniona na 76. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Film otrzymał Grand Prix oraz Nagrodę krytyków – FIPRESCI.

Koprodukowana przez Silesię Film, wsparta przez Śląski Fundusz Filmowy „Strefa interesów” Jonathana Glazera zdobyła Grand Prix oraz Nagrodę krytyków – FIPRESCI na 76. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Film Jonathana Glazera to amerykańsko-brytyjsko-polska koprodukcja, której światowa premiera odbyła się na tegorocznym festiwalu w Cannes 19 maja 2023.

„Strefa interesów”, zainspirowana powieścią Martina Amisa o tym samym tytule, opowiada o rodzinie komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, próbującej ułożyć sobie życie w domu z ogrodem, który znajduje się tuż obok obozu. Ten poruszający, zaskakujący formalnie antydramat o banalności zła dziejącego się tuż obok nas nagrodzono 6-minutową owacją na stojąco.

Film zebrał entuzjastyczne recenzje prasy na całym świecie i typowany był jako jeden z faworytów konkursu głównego. Do tegorocznego wyścigu o Złotą Palmę stanęło aż 21 filmów, w tym najnowsze produkcje najważniejszych twórców światowego kina: Wesa Andersona, Marco Bellocchio, Alice Rohrwacher, Akiego Kaurismäkiego, Todda Haynesa, Kena Loacha, Wima Wendersa czy Hirokazu Kore-edy.

„Strefa interesów” z Cannes przywiezie aż dwie nagrody – w tym drugą najważniejszą nagrodę Festiwalu, czyli Grand Prix, którą reżyser odebrał z rąk Quentina Tarantino, oraz Nagrodę FIPRESCI. Jurorzy z Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych docenili film „za radykalność formalną, złożoność ścieżki dźwiękowej oraz kontrast między niewidocznymi na ekranie zbrodniami za murem a rzekomym rajem. Przedstawiając tragiczne wydarzenia historii, Glazer zaproponował refleksję nad ignorancją jako chorobą, która łączy przeszłość z teraźniejszością” – czytamy w uzasadnieniu.

„Strefa interesów” zrealizowana została w całości w Polsce, częściowo na terenie województwa śląskiego – m.in. we wnętrzach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i w Sejfach Śląskich. Producentką filmu jest Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), znana m.in. ze współpracy z Pawłem Pawlikowskim przy „Zimnej wojnie”. Film powstawał w koprodukcji z Instytucją Filmową Silesia Film, przy wsparciu finansowym Śląskiego Funduszu Filmowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W ekipie znaleźli się liczni polscy twórcy, m.in.:

  • dwukrotnie nominowany do Oscara za zdjęcia do filmów „Ida” i „Zimna wojna” Łukasz Żal (zdjęcia),
  • Joanna Kuś (scenografia),
  • Waldemar Pokromski (charakteryzacja),
  • Małgorzata Karpiuk (kostiumy),
  • Stanisław Cuske (operator, autor zdjęć do koprodukowanego przez IF Silesia Film dokumentu „Lombard” Łukasza Kowalskiego).

Polskim dystrybutorem filmu jest Gutek Film. Nie jest jeszcze znana data premiery filmu w Polsce.

Plan rojst 3 sezon katowice zadole 2

Może Cię zainteresować:

Serial Netflixa kręcono w Katowicach. Osiedle na Zadolu znowu pojawi się w serialu "Rojst"

Autor: Katarzyna Pachelska

18/03/2023

Chleb i sól

Może Cię zainteresować:

Nagrodzony w Wenecji film "Chleb i sól", nakręcony przez Ślązaków, wchodzi do kin

Autor: Katarzyna Pachelska

25/01/2023

Kawalski

Może Cię zainteresować:

Jak lekarz z Katowic nakręcił film z gwiazdami polskiego kina. Maciej Kawalski i jego "Niebezpieczni dżentelmeni"

Autor: Katarzyna Pachelska

20/01/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon