Elbląg. Dawny port wikingów, stolica krzyżacka i miasto z Nówką Starówką, czyli najmłodszą starówką w kraju

Lubisz odkrywać nowe miejsca, szukasz ciekawej miejscówki, która pozwoli ci miło spędzić czas? Zapraszamy do Elbląga. Tu spotkasz życzliwych ludzi, dobrze i smacznie zjesz, zapewnisz sobie bezpieczny relaks lub aktywny wypoczynek. Co wolisz. Wpadnij do nas na jeden dzień, a... będziesz chciał tu wracać.

Powiedzieć, że do Elbląga prowadzą wszystkie drogi, byłoby lekkim nadużyciem, ale prawdą jest, że bardzo łatwo tu trafić. Czy to drogą powietrzną (miasto leży 50 km od portu lotniczego w Gdańsku), czy krajową siódemką, a po zakończeniu budowy przekopu przez Mierzeję, do Elbląga będzie można również swobodnie wpłynąć jachtem lub motorówką. Nieważne lądem, wodą czy powietrzem – po dotarciu do Elbląga obowiązkowym punktem pobytu musi być spacer „Nówką Starówką”.

Elbląg

Nówka starówka

Elbląg to wiekowe miasto, o bardzo bogatej, ale i tragicznej historii. Ma ponad 780 lat. To prastary port wikingów, dawna hanzeatycka potęga handlowa, była stolica Państwa Zakonu Krzyżackiego. Jego „złoty wiek” przypada na XVI i XVII stulecie, wtedy Elbląg był głównym portem morskim Rzeczpospolitej. Miasto szczyciło się przepiękną starówką. Niestety, została ona niemal doszczętnie zniszczona podczas II wojny światowej. Upór i wytrwałość elblążan sprawiła, że od ponad 30 lat stare miasto jest odbudowywane. Dzięki temu jedno z najstarszych miast w Polsce – starsze niż Warszawa, Toruń, czy Wrocław – dzisiaj ma… najmłodszą starówkę w kraju.

Skarby z ziemi

„Nówka starówka” jest odbudowywana w duchu spektakularnej i unikalnej w wymiarze międzynarodowym retrowersji. To warto zobaczyć z bliska. Odbudowę starówki poprzedzają szczegółowe prace archeologiczne. Dlatego Elbląg jest jednym z najlepiej przebadanych archeologicznie miast w Europie. Wśród setek tysięcy artefaktów znalezionych podczas prac archeologicznych są m.in. okulary z XV w. (najstarsze znalezione w Europie), czy giterna z XV w. (jeden z trzech tego typu instrumentów zachowanych na świecie). Wszystkie można oglądać w Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

Elbląg, statkiem po trawie

Statkiem po trawie

Centralnym punktem Starego Miasta jest katedra św. Mikołaja, z najwyższą wieżą po prawej stronie Wisły (97 m). Wejście na punkt widokowy zajmuje około 15 minut. W sercu starówki rozpoczyna się także podróż Kanałem Elbląskim. To jedyna na świecie działająca droga wodna z systemem pochylni
i śluz, dzięki którym statki pokonują blisko 100-metrową różnicę poziomu terenu. Obecnie trwa procedura wpisania kanału na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przejażdżka statkiem „po trawie” – prawda, że brzmi kusząco? Doskonałe warunki dla turystyki wodnej zapewnia nowoczesna przystań
i zmodernizowane nadbrzeże na elbląskiej starówce.

Otwarta galeria

Elbląg jest wyjątkowym miastem pod jeszcze jednym względem – to otwarta galeria sztuki. W różnych miejscach miasta znajduje się ponad 50 form przestrzennych i rzeźb, które powstają tu od lat 60. ubiegłego wieku. W Elblągu swoją pierwszą plenerową instalację stworzyła np. Magdalena Abakanowicz.

Elbląg, Muzeum Archeologiczno Historyczne

Na szlaku

Miasto jest idealną bazą dla turystów. W Elblągu krzyżuje się wiele szlaków turystycznych – m.in. rowerowy Green Velo (jego łączna długość to 2071 km), Szlak Kopernikowski, czy Szlak św. Jakuba. Na terenie miasta znajduje się Bażantarnia – jeden z największych w Polsce parków leśnych – zapewniający znakomite warunki do uprawiania sportów i rekreacji (trasy biegowe, rowerowe, nordic walking). Spacer po mieście ułatwi darmowa aplikacja „Elbląg szlaki” – do pobrania w Sklep Play i App Store.

Elbląskie Święto Chleba

W ostatni weekend sierpnia zapraszamy na jeden z największych jarmarków w Polsce – Elbląskie Święto Chleba, odbywa się już po raz XVI. To przede wszystkim jarmark z regionalnymi wypiekami, produktami żywnościowymi oraz rękodziełem i sztuką ludową z najróżniejszych zakątków Polski.

Co roku Elbląg odwiedza ok. 200 wystawców, więc jest w czym wybierać. Oprócz wypieków na stoiskach można znaleźć przeróżne wyroby cukiernicze, miody, wędliny oraz żywność ekologiczną. Są też wystawcy rękodzieła, kolekcjonerzy przedmiotów zabytkowych z całego regionu.

„Święto Chleba” to nie tylko jarmark, to także liczne imprezy towarzszące: koncerty, spektakle, teatry plenerowe, a także wspólne gotowanie i rywalizacja sportowa. Niezwykle widowiskowe są wyścigi Smoczych Łodzi na rzece Elbląg. Pełen program wydarzenia dostępny jest na www.turystyka.elblag.eu

Serdecznie zapraszamy ! Widzimy się w Elblągu!

Informacja Turystyczna
ul. Stary Rynek 25
82-300 Elbląg,
Tel. +48 55 239 33 77
ielblag@umelblag.pl
FB II INSTAGRAM

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon