Dziś w PKM Katowice pracuje w charakterze kierowców autobusów tylko 29 pań, na prawie 500 kierowców.
- Wszystkie spisują się świetnie, dlatego zależy nam, by zachęcić inne panie i przekonać je, że praca kierowcy autobusu miejskiego to, wbrew stereotypom, nie jest fizyczna orka - mówi Roman Urbańczyk, prezes PKM Katowice.
Praca kierowcy autobusu nie jest ciężka fizycznie
Kierowca nie zmienia opon, nie myje samochodu, nie tankuje go. Owszem, przed początkiem "szychty" musi sprawdzić, czy z autobusem wszystko jest w porządku, ale sprawami technicznymi zajmuje się się odpowiednia brygada, tzw. OC. Kierowca ma jeździć.
PKM Katowice wystartował z kampanią "Dziewczyny za kierownice", nawiązującą tytułem do PRL-owskiej akcji "Kobiety na traktory", ale już nie stylistycznie. Kampania PKM-u wykorzystuje motyw kreskówki. Są i spoty reklamowe w internecie, ale i autobusy z tyłem oklejonym hasłem promującym pracę kobiet jako kierowców autobusów.
Jedną z pań kierowców w PKM Katowice jest Ewa Piecewicz. Ma prawo jazdy na autobus od 11 lat (zrobiła je w wieku 40 lat), wcześniej jeździła autokarami, a od 6 lat pracuje jako kierowca autobusu miejskiego.
- Mam wyższe wykształcenie, ale po zrobieniu dyplomu przez dłuższy czas nie pracowałam - opowiada Ewa Piecewicz. Kiedy mogłam już podjąć pracę, okazało się, że w zawodzie nie mogę nic znaleźć. Zdecydowałam się na kurs jazdy autobusem. Spodobało mi się, zdałam egzamin za pierwszym razem. Dziś mam wielką satysfakcję z pracy za kierownicą autobusu miejskiego. Spełniam się w niej, a i zarobki nie są małe - dodaje.
Jak można zostać kierowcą autobusu?
Podstawową cechą, która jest wymagana od kierowcy, to posiadanie prawa jazdy kat. B i chęci do prowadzenia większych pojazdów. PKM Katowice pomaga zorganizować kurs na prawo jazdy kat. D, który jest współfinansowany. Natomiast jeśli ktoś już takie prawo jazdy posiada, wtedy organizowany jest przyspieszony kurs kwalifikacji zawodowej, który również jest częściowo finansowany przez przewoźnika. Zdobyte uprawnienia są przyznawane na całe życie, nie tylko na czas pracy w PKM-ie.
Specjalna strona internetowa dziewczynyzakierownice.pl
Ważnym miejscem kampanii jest specjalnie stworzona strona internetowa – dziewczynyzakierownice.pl. Znajdują się na niej szczegółowe informacje, a także odpowiedzi na wiele pytań, które mogą nurtować zainteresowane panie. Przez stronę można nawet wysłać CV… bez posiadania gotowego dokumentu. Strona jest wyposażona w specjalny generator CV, gdzie w odpowiednich polach wpisujemy wymagane podstawowe informacje. Po kliknięciu przycisku "wyślij", aplikacja trafia prosto do działu kadr PKM Katowice, który już następnego dnia zaczyna analizować zgłoszenie. Kolejnym krokiem jest kontakt telefoniczny i umówienie na rozmowę z kandydatem.
W ramach kampanii po ulicach jeżdżą specjalnie oklejone autobusy. Mają przypominać o niej przechodniom, kierowcom i pasażerom – bo pośród tych wszystkich grup może się znaleźć kolejny kierowca katowickiego autobusu. Oprócz tego w wielu stacjach radiowych można usłyszeć reklamy, które w sposób ciekawy i humorystyczny opowiadają o pracy kierowców. Dla osób, które wolą oglądać – na stronie dziewczynyzakierownice.pl znajdują się także filmy reklamowe – im również warto się przyjrzeć, ponieważ odczarowują wiele mitów, które na temat tej pracy funkcjonują.
Może Cię zainteresować: