Dziesiątki tysięcy nielegalnych postojów w katowickiej strefie płatnego parkowania

Za nami pierwsze pół roku funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania w Katowicach. Ratusz publikuje więc garść statystyk i przypomina, że ci, którzy wykupili abonament półroczny na początku obowiązywania strefy i chcą w dalszym ciągu z niego korzystać, powinni ponownie złożyć wniosek. Przy okazji podano, że wykryto dziesiątki tysięcy nielegalnych postojów.

M. Wroński
Strefa platnego parkowania Katowice

Od 1 grudnia zeszłego roku w Katowicach obowiązuje położona w ścisłym centrum Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania oraz większa, zlokalizowana na obrzeżach tej pierwszej „zwykła” Strefa Płatnego Parkowania. Łącznie w ich granicach znajduje się 9057 miejsc parkingowych. Katowiccy urzędnicy przekonywali, że strefa pozwoli ograniczyć napływ pojazdów spoza Katowic do Śródmieścia oraz wielogodzinne parkowanie przez kierowców z ościennych miast w centrum. To z kolei miało ułatwić znalezienie miejsc parkingowych przez samych katowiczan.

Wraz z nowymi zasadami została wprowadzona „Parkingowa Karta Mieszkańca”, która ma wspierać osoby mieszkające i płacące podatki w Katowicach (np. kwartalny koszt parkowania dla mieszkańców Strefy A jest niższy niż jednodniowy koszt parkowania dla osoby spoza miasta). Pod koniec maja w systemie takich aktywnych kart było 10 773. Dostępne są też Parkingowe Karty Przedsiębiorcy i abonamenty (pod koniec maja było 516 aktywnych abonamentów), a parkujący doraźnie mogą korzystać z parkomatów lub aplikacji mobilnych.

Ratusz zwraca jednak uwagę, że każda karta parkingowa i abonament mają swój okres ważności (można to sprawdzić m.in. w mailu otrzymanym przy potwierdzeniu aktywacji). Przed jego upływem trzeba ponownie złożyć wniosek, by nadal korzystać z preferencyjnych warunków. W celu ponownego wykupu karty trzeba dołączyć wszystkie załączniki – zdjęcie dowodu rejestracyjnego, umowę leasingu czy użyczenia auta, potwierdzenie rozliczania się z podatku dochodowego w Katowicach. Wniosek można złożyć na stronie spp.katowice.eu.

To, czy parkujący w obrębie strefy kierowcy faktycznie płacą za postój weryfikują dwa pojazdy do automatycznej kontroli parkowania. Jak podano przez ostatnie pół roku skontrolowano w sumie 746 000 pojazdów, wykrywając 33 000 postojów bez opłaty (tj. ok. 4,4 proc. ogółu). To, czy postój naszego pojazdu został zarejestrowany jako postój bez ważnej opłaty, można sprawdzić na stronie internetowej spp.katowice.eu, a dalszych szczegółów udziela już w bezpośrednim kontakcie BOK MZUiM.

Boguslaw Molecki centrum przesiadkowe Katowice Zawodzie

Może Cię zainteresować:

W innych miastach dawno zrobiono porządek z parkowaniem w centrum. Dr inż. Molecki: "Na Śląsku życie radośnie upływało bez takich problemów"

Autor: Michał Wroński

29/12/2023

Plac Sejmu Śląskiego po wprowadzeniu nowych zasad parkowania w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Skutki rewolucji parkingowej w Katowicach? Szymon Pifczyk: Więcej mieszkańców, lepszy zbiorkom, większy utarg w sklepach i knajpach

Autor: Marcin Zasada

08/12/2023

Nowa linia tramwajowa Katowice Grundmana

Może Cię zainteresować:

Nowa linia tramwajowa w Katowicach gotowa. Tramwajarzom marzy się ring dla śródmieścia

Autor: Michał Wroński

21/12/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon