Dyskusja o przemianach przestrzeni miejskiej w kinie Kosmos. Czy wszystkie wyszły nam na dobre?

W czwartek 18 sierpnia 2022 r. w kinie Kosmos odbędzie się spotkanie z cyklu "Film i Miasto". O przemianach znanych miejsc i obiektów w regionie będą dyskutować eksperci. Obejrzymy też pokaz archiwalnych materiałów filmowych z regionu pochodzących ze zbiorów Filmoteki Śląskiej.

Katarzyna Pachelska
Katowice, Strefa Kultury

Jak wyglądały znane nam miejsca i obiekty w regionie kiedyś, a jak wyglądają dziś? Czy zmiany architektoniczne wyszły im na dobre? I jak w tej sztafecie lokalnej przebudowy odnajdują się mieszkańcy – użytkownicy przestrzeni, budynków, miejsc użyteczności publicznej? Silesia Film i SARP w Katowicach zapraszają w czwartek 18 sierpnia do kina Kosmos (ul. Sokolska) na debatę o społecznych i architektonicznych zmianach śląskich przestrzeni miejskich. Spotkanie uzupełni pokaz archiwalnych materiałów filmowych z regionu.

Debata o zmianach w przestrzeni miejskiej

W ramach czwartej edycji wydarzenia "Film i miasto", której hasłem przewodnim jest "Przebudowa", Silesia Film i katowicki SARP przygotowały cykl wydarzeń podejmujących tematykę zmian w przestrzeniach miejskich, redefinicji ich funkcji oraz wymiaru estetycznego architektonicznych metamorfoz. Szczególnie miejsce w tegorocznym programie zajmuje kwestia zmiany oczekiwań wobec przestrzeni miasta, które w obliczu zagrażających nam kryzysów, przemian społecznych czy środowiskowych powinny dawać ukojenie i wspierać mieszkańców.

Temu ostatniemu zagadnieniu – czyli społecznemu wymiarowi fenomenu przebudowy w przestrzeni miejskiej i powiązanej z przebudową zmianie funkcjonalności obiektów – poświęcona będzie sierpniowa debata w Kinie Kosmos.

  • Maciej Biskupski z Urzędu Miasta Katowice,
  • socjolog dr Grzegorz Gawron,
  • architektka Sandra Przepiórkowska

porozmawiają m.in. o tym, kto i w jaki sposób ma wpływ na realną zmianę funkcji przestrzeni miejskich, w jaki sposób myślenie w kategorii dostępności zmieniło miejskie obiekty i infrastrukturę oraz jak mieszkańcy czy lokalne inicjatywy społeczne mogą kształtować otoczenie.

Pretekstem do rozmowy i nie lada atrakcją dla publiczności będzie pokaz archiwalnych materiałów filmowych z regionu pochodzących ze zbiorów Filmoteki Śląskiej.

Bilety w cenie 13 zł do nabycia w kasie Kina Kosmos i na Filmowa.net

Maciej Biskupski – absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz studiów MBA prowadzonych przez Akademię WSB oraz EY Academy. Od 2014 roku jest Radnym Rady Miasta Katowice, a od 2018 roku jej Przewodniczącym.

Grzegorz Gawron – doktor nauk społecznych w zakresie socjologii, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor i redaktor kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu gerontologii społecznej, CSR oraz społecznego zastosowania designu. Kierownik i uczestnik licznych projektów naukowo-badawczych oraz prelegent kilkudziesięciu krajowych i międzynarodowych konferencji. Ekspert zewnętrzny MRiPS w zakresie Programów ASOS i AKTYWNI+. Konsultant i członek międzynarodowych zespołów badawczych powołanych na potrzeby projektów realizowanych przez agencję WHO – Centre for Health Development w Kobe.

Sandra Przepiórkowska – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, doktorantka w tej samej instytucji i aktywna architektka w jednej z multidyscyplinarnych pracowni projektowych na Śląsku. Laureatka konkursu „Praktyka” Fundacji im. Stefana Kuryłowicza (2020), Stypendystka Fulbrighta w Massachusetts Institute of Technology (2022/2023). Współorganizatorka warsztatów „MEDS Silesia” (2021) i „OSSA Kato” (2014).

Katowice

Może Cię zainteresować:

Duński urbanista w Katowicach: Radzieckie przejścia podziemne, amerykańskie drogi

Autor: Patryk Osadnik

28/06/2022

Katowice w latach 70 1

Może Cię zainteresować:

Kto pamięta takie Katowice? Miasto z lat 70. na ciekawych zdjęciach. Zobaczcie sami

Autor: Tomasz Borówka

31/03/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon