W związku z planami budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który ma powstać między Warszawą a Łodzią, mają też zostać rozbudowane linie kolejowe w Polsce, w tym linia Katowice-Ostrawa.
Rozbudowa linii Katowice-Ostrawa
Choć Centralny Port Komunikacyjny nie jest planowaną ani realizowaną inwestycją przez miasto Katowice, jednak ze względu na jej zasięg i ingerencję w zabudowę mieszkaniową prezydent Marcin Krupa zadeklarował zaangażowanie tę sprawę w sprawę.
Więcej: Szybka kolej ma przeciąć południowe dzielnice Katowic. Prezydent miasta uspokaja katowiczan
Chcąc zachęcić jak największą grupę mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych, organizowanych na zlecenie CPK przez firmę Egis Poland sp. z o.o., prezydent skierował listy do mieszkańców dzielnic, przez którą mogą przebiegać nowe połączenia kolejowe – tj.
- Podlesia,
- Piotrowic,
- Zarzecza,
- Kostuchny.
- Jako społeczność Katowic powinniśmy mieć wpływ na to, który wariant zostanie wybrany do wdrożenia w naszym regionie. Aby tak się stało – musimy zaangażować się w dyskusję – czy to poprzez wypełnienie ankiety, udział w spotkaniu czy też mailowe nadsyłanie uwag. Jako miasto włączymy się aktywnie w te konsultacje, a także będziemy gromadzić wszelkie informacje w tej sprawie dla mieszkańców na naszych stronach – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Dwa spotkania konsultacyjne w lutym
Efektem pierwszych działań jest zapewnienie możliwości większej grupie mieszkańców Katowic wzięcia udziału w konsultacjach. Po analizie zaproponowanego przez wykonawcę terminu, prezydent zwrócił się do CPK, by zamiast jednego spotkania odbyły się dwa – w różnych godzinach.
I tak spotkania odbędą się:
- 4 lutego o godz. 13.00 w Sali Koncertowej Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów przy Placu Sejmu Śląskiego 2,
- 14 lutego o godz. 17.30 w auli Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej przy ul. Harcerzy Września 3.
- Rozwój kolei w naszym regionie i samych Katowicach jest ważny – ale może następować wyłącznie z poszanowaniem praw mieszkańców. Dlatego tak ważny jest nasz udział w konsultacjach społecznych. Na spotkaniach wspólnie będziemy mogli zadać CPK pytania, na które dziś nie znamy odpowiedzi. Dla mieszkańców, którzy nie będą mieć możliwości dotrzeć samodzielnie na spotkania konsultacyjne, uruchomimy specjalny transport – deklaruje prezydent Marcin Krupa.
Szczegóły w tej sprawie pojawią się na stronie Katowice.eu/konsultacje w dedykowanej tym konsultacjom zakładce.
Na stronie www.katowice.eu w dedykowanej zakładce Plany CPK dotyczące linii kolejowych miasto Katowice publikuje wszystkie informacje, jakie wpłynęły do urzędu (m.in. mapy z przebiegiem planowanej linii kolejowej w różnych wariantach), a także odnośniki do ankiety on-line, którą uruchomiło CPK. Będzie ona aktywna do 15 marca 2022 r.