Druga ścieżka katowickiego Szlaku Neonów. Podróż sentymentalna do czasów najlepiej oświetlonego polskiego miasta

W latach 60., 70. i 80. Katowice były polskim Las Vegas. Nie z powodu liczby kasyn, ale dlatego, że w przestrzeni publicznej królowały neony. Było kolorowo, jasno, magicznie. Tę świetlaną przeszłość można sobie odświeżyć za sprawą Szlaku Neonów, zwłaszcza że przybyła nowa, druga ścieżka neonów. Sprawdźcie, gdzie są pamiątki po nich.

Katowicki Szlak Neonów miał premierę dokładnie rok temu, w czerwcu 2021 r. Teraz przybyła mu nowa, druga ścieżka.

Na czym to polega? Nie odbudowano starych neonów, ale postawiono specjalne plansze z opisem neonów oraz miniaturkę neonu, oczywiście świecącą oryginalnymi kolorami.

Katowice w latach od 60. do 80. były słynne ze swoich neonów. Ulice centrum miasta wieczorem przypominały Las Vegas, tyle tu było kolorów i światła.

Polska Kronika Filmowa donosiła w 1959 roku z zachwytem: „Zapraszamy na wycieczkę w nieznane, gdzieś do Europy. Jarzeniowe lampy, reklamy, potoki światła. To Katowice, najlepiej oświetlone miasto polskie. Jedyne, które pod tym względem nie przynosi nam wstydu. Ojcowie Katowic dokonali prawdziwej rewolucji neonowej. Patrzcie i uczcie się, ojcowie ciemnej Warszawy, ponurego Krakowa i mrocznego Poznania. Tak powinny wyglądać wszystkie nasze miasta”.

Szlak neonów, Katowice

Może Cię zainteresować:

Nowy szlak turystyczny w Katowicach: szlak neonów. Zobaczcie, jak kolorowo było kiedyś na ulicach miasta

Autor: Katarzyna Pachelska

29/06/2021

Renesans katowickich neonów

Katowickie instalacje świetlne miały nieraz bardzo wyrafinowaną formę graficzną, których jakość i rozmach wykraczały często poza ramy standardowej reklamy, czy szyldu. Lata 90. wraz z pojawieniem się tańszych, ale i prostszych form reklamy zewnętrznej przyniosły zmierzch epoki neonów w Katowicach. Większość z nich zdemontowano i zaginęły bezpowrotnie.

Wiele spośród tych neonów, zwłaszcza dzięki miłośnikom tej formy reklamy zewnętrznej, udało się zabezpieczyć i odrestaurować. Ostatnia dekada to też czas swoistego jej renesansu. W przestrzeni miasta pojawia się coraz więcej neonów (obecnie jest ich już około stu), wzrasta świadomość wartości dobrego designu.

Katowice również włączają się w ten trend i montują nowe neony, które swoim wzornictwem nie odbiegają od najlepszych wzorców. Doskonałym przykładem jest uruchomiony ostatnio neon na budynku urzędu przy katowickim Rynku – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Katowice Jurand Jarecki3

Może Cię zainteresować:

Genialne kolorowe zdjęcia Katowic z lat 60. i 70. Z teki architekta Juranda Jareckiego

Autor: Katarzyna Pachelska

18/04/2022

Druga ścieżka Szlaku Neonów

15 czerwca Miasto Katowice uruchamia drugą ścieżkę Szlaku Neonów. Do pierwszych siedmiu doszły kolejne.

Lokalizacja neonów drugiej ścieżki Szlaku:

  • ul. Rynek 13
  • skrzyżowanie ulic Staromiejskiej i św. Jana
  • obok hotelu MONOPOL
  • skrzyżowanie ulic Dworcowej i Mielęckiego
  • skrzyżowanie ulic Mielęckiego i Mariackiej
  • ul. Mariacka 6
  • ul. Mariacka 15
- Zapraszamy mieszkańców do spacerów drugą ścieżką Szlaku Neonów, będącą jego rozwinięciem w kierunku ulic Dworcowej i Mariackiej. Siedem kolejnych punktów z planszami i ekspozytorami pozwoli zapoznać się z pięknem dawnych instalacji świetlnych, ale i z niebanalną historią miejsc, którymi wiedzie szlak – zachęca Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji. – W najbliższym czasie planujemy również organizację nieodpłatnych spacerów z przewodnikiem, adresowanych do wszystkich mieszkańców oraz turystów. Więcej informacji na ten temat przekażemy za pomocą miejskich profili w mediach społecznościowych – dodaje naczelnik.

Pierwszy spacer odbędzie się w dniu premiery ścieżki, 15 czerwca o godz. 22.00.

Przypomnijmy, że pierwsza ścieżka Szlaku neonów składa się z siedmiu ekspozytorów z planszami i miniaturami neonów – lokalizacje:

  • Rynek/ul. 3 Maja – przy Skarbku - neon reklamujący zoo,
  • 3 Maja 11 - neon z małpkami,
  • 3 Maja 13 - neon z Pedanta,
  • 3 Maja - przed Galerią Katowicką - neon Kot w butach,
  • Stawowa 10 (plansza 60x40 cm),
  • Stawowa 9 (plansza 60x40 cm),
  • Róg Stawowej i Mickiewicza - neon Supersam.

    Dodatkowo: zrekonstruowany został pełnowymiarowy neon „Filipek” – ul. Stawowa 9, a na Rynku, tuż przy dawnym budynku ING na lampach zawisły neonowe małpki.

    Katowice plac andrzeja palmy

    Może Cię zainteresować:

    Palmy wracają do Katowic. Ale Las Palmas na Śląsku to mieliśmy już w PRL-u. Zamiłowanie do egzotyki zostało do dziś

    Autor: Redakcja

    18/05/2022

    Subskrybuj 24kato.pl

    google news icon