Debata w ramach projektu „Haja nad Brynicą”. Wygrali zwolennicy spójności woj. śląskiego

Pierwsza debata w ramach projektu „Haja nad Brynicą” zakończyła się zwycięstwem 56 do 46 na rzecz przeciwników tezy o konieczności podziału województwa śląskiego. W ramach retorycznych zmagań dwa zespoły reprezentujące 2 największe miasta Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego rywalizowały o przychylność liczącej ponad 100 osób publiczności. Debata odbyła się 15 maja w Sosnowcu.

Wśród obserwujących debatę znaleźli się także prezydenci Sosnowca i Katowic Arkadiusz Chęciński i Marcin Krupa. Tym razem lepszy okazał się zespół z Sosnowca z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica, który pokonał przedstawicieli X LO im Ignacego Paderewskiego z Katowic. Debata odbyła się w symbolicznym miejscu na granicy miast i historycznych regionów Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, na popularnych Stawikach, leżących tuż nad rzeką Brynicą – rzeką dzielącą oba regiony.

Względy ekonomiczne i wezwanie do jedności przekonały publiczność

Nina Janecka, Wojciech Dubiel, Julia Abratańska i Maja Kolka z IV LO w Sosnowcu swoją argumentację oparli o aspekty ekonomiczne, wykazując jak kosztowne dla przeciętnego mieszkańca miast aglomeracji byłoby podzielenie województwa śląskiego.

- Miasta nie mogłyby już tworzyć metropolii i utraciłby olbrzymią dotację na organizację wspólnego transportu. Dodatkowo mielibyśmy do czynienia z wielkim chaosem administracyjnym, który uderzyłby w ludzi na co dzień funkcjonujących w miejscowościach wchodzących w skład GZM - przekonywał Wojciech Dubiel ze zwycięskiej drużyny IV LO.

Jednym z kluczowych argumentów był także ten mówiący o unikaniu kolejnych podziałów, a zamiast tego poszukiwaniu łączących nas wartości. Zespół broniący tezy o konieczności podziału województwa podkreślał znaczenie lokalnej kultury i tożsamości oraz niesprawiedliwości, z jaką spotykają się mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego, którym przypina się łatkę Ślązaków. Argumenty praktyczne i twarde wyliczenia okazały się jednak bardziej przekonujące i dały wygraną reprezentantom Sosnowca.

- Mieliśmy bardzo trudne zadanie, gdyż bardzo trudno zachęcać do podziału, ale cóż, takie są zasady debaty i musimy się z tym pogodzić - jednoznacznie oceniają członkowie katowickiego zespołu Emilia Trela, Julia Globisz, Aleksandra Zaręba i Aleksander Dytkowski z katowickiego X LO.

Bardzo wysoki poziom debaty obu zespołów

Obaj obecni na debacie prezydenci podkreślali wysoki poziom retoryczny i merytoryczny młodych uczestników.

- Myślę, sposób w jaki wysławiają się i toczą spór ci licealiści może być wzorem dla wielu polityków. To było dobre retoryczne starcie. Widać także, jak dużą pracę wykonali ci młodzi ludzie, by przygotować się do debaty - podsumował prezydent Marcin Krupa. Podobne zdanie w podsumowaniu wyraził prezydent Arkadiusz Chęciński. - Gratuluję obydwu zespołom, a szczególnie doceniam wiedzę o historii Zagłębia Dąbrowskiego naszych gości z Katowic. Musimy pamiętać, że różnorodność jest siłą województwa śląskiego, którą musimy wykorzystywać - dodał włodarz Sosnowca.

I Haja nad Brynicą, ale nie ostatnia

Haja nad Brynicą to projekt realizowany przez stowarzyszenia Forum Katowic oraz Wspólnie dla Sosnowca i wspierane przez oba miasta. Wydarzeniu patronuje także europoseł Łukasz Kohut. Dzisiejsza retoryczna potyczka była tylko zapowiedzią większego turnieju w debacie oksfordzkiej, który odbędzie się jesienią tego roku. W przyszłości w finałowej konfrontacji będą brały udział zespoły, które zwyciężą w eliminacjach miejskich, a finały mają się odbywać naprzemiennie w Katowicach i Sosnowcu.

Biurowiec craft katowice 04

Może Cię zainteresować:

Katowice. Biurowiec Craft prawie gotowy. Zasłonił Silesia City Center. Może to i nawet lepiej

Autor: Katarzyna Pachelska

15/05/2023

Maple bear polska

Może Cię zainteresować:

Kanadyjska edukacja wkracza do Polski. - Opiera się na odkrywaniu, eksperymentowaniu i rozwiązywaniu problemów - mówi prezes Maple Bear Polska Grzegorz Esz

Autor: Katarzyna Pachelska

14/05/2023

Prof Ryszard Koziolek

Może Cię zainteresować:

Pokazać naukę jako przyjemność i pożytek: rektor UŚ o pomyśle na Europejskie Miasto Nauki

Autor: Michał Wroński

11/05/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon