Czy katowiczanie odzyskają rzekę? Zielona Strefa Nauki zaprasza na śniadania nad Rawą

„Dzisiaj jest ten czas, żeby znaleźć sposób na oczyszczenie i odbetonowanie rzeki Rawy w przestrzeni akademickiej i miejskiej” – tak podczas majowego Europejskiego Kongresu Gospodarczego zapewniał prezydent Katowic Marcin Krupa. Mieszkańcy od lat narzekają na zapach i fatalne zagospodarowanie terenów wokół Rawy. Zielona Strefa Nauki postara się to zmienić.

Rawa katowice

Rawa to rzeka naznaczona przemysłowym dziedzictwem Górnego Śląska. W jej rejonie pracowało 14. kopalni, dlatego jej koryto regularnie obniżało się. Pomysły na regulację Rawy pojawiły się już w 1863 roku, natomiast najintensywniejszy czas przypada na okres między 1975 a 2006 rokiem.

Dziś Rawa w Katowicach jest częściowo odkryta, ale spora jej część wciąż znajduje się po ziemią. Nie da się ukryć, że główny problem to trudna do oszacowania ilość ścieków wpadająca obecnie do rzeki.

Czy Rawa może wyglądać inaczej?

Zielona Strefa Nauki, działający w ramach Europejskiego Miasta Nauki, uruchomiła projekt „Rawa to nasza sprawa”, który ma pomóc w przygotowania planu renowacyjnego dla Rawy.

„Nasza misja to stworzenie zielonej przestrzeni, która wspiera zarówno dobrostan mieszkańców, jak i społeczne aspekty życia w regionie. Więcej zieleni w mieście!

Organizatorzy zapraszają 15 września 2024 roku o godzinie 10 na „Śniadanie nad Rawą” na bulwary ulic Pawła i Wodnej.

Podczas spotkania uczestnicy mają dzielić się wspomnieniami i wizjami na temat przyszłości Rawy. Zabierzcie ze sobą coś do jedzenia i koce/leżaki. Przyda się też kawa/herbata w termosach.


Subskrybuj 24kato.pl

google news icon