Czeka nas remont placu zabaw w Parku Giszowieckim w Katowicach. Koszt to ponad 300.000 zł

Katowice przeprowadzą remont placu zabaw w zabytkowym parku Giszowieckim. Zakład Zieleni Miejskiej wybrał wykonawcę inwestycji. Po wykonaniu remontu dzieci będą miały do dyspozycji nowe urządzenia, których wygląd będzie nawiązywał do tradycji górniczych poprzez kolorystykę i elementy dekoracyjne. To realizacja zadania z poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego, a koszt inwestycji to blisko 350 tys. zł.

Plac zabaw w parku Giszowieckim zostanie wyremontowany

– Mieszkańcy potrzebują miejsc pełnych zieleni, w których mogą odpocząć. Wiedzieli o tym już pierwsi budowniczowie naszego miasta, którzy projektowali nie tylko przydomowe ogrody dla mieszkańców, ale także parki, gdzie można było przyjść i przebywać wśród zieleni. Jednym z takich miejsc jest park Giszowiecki, który w ramach realizacji jednego z zadań do Budżetu Obywatelskiego zyska zmodernizowany plac zabaw – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Projekt pod nazwą „Modernizacja placu zabaw w Parku Giszowieckim” w poprzedniej edycji katowickiego BO otrzymał ponad 1,6 tys. głosów i został wybrany do realizacji.

W przetargu na realizację prac budowlanych związanych z realizacją tego zadania wpłynęło 5 ofert, po których ocenie komisja przetargowa wybrała firmę PRO-MB Michał Bil z Chorzowa, deklarującą realizację zadania za blisko 350 tys. zł. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 3 miesiące na wykonanie zadania, co oznacza, że zakończenie modernizacji jest planowane na koniec I kwartału przyszłego roku.

Kompleksowa modernizacja

Modernizacja obejmuje wymianę wszystkich istniejących urządzeń zabawowych, ławek, koszy oraz ogrodzenia. Projekt zakłada również remont nawierzchni syntetycznej, która zwiększy bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników. Istotnym aspektem inwestycji jest dostosowanie placu zabaw do potrzeb osób z niepełnosprawnościami poprzez instalację urządzeń integracyjnych – tłumaczy dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej Mieczysław Wołosz.

Wśród nowych urządzeń znajdą się: zestaw zabawowy integracyjny składający się z dwóch wież, trapu wejściowego, zjeżdżalni i piaskownicy integracyjnej, z której mogą korzystać też dzieci na wózkach inwalidzkich, ponieważ blat jest na takiej wysokości, że wózek swobodnie do niego podjedzie. W zestawie znajdą się także liczydło, gra w kółko i krzyżyk, tablica edukacyjna z alfabetem Braille’a oraz koło fortuny. Drugi zestaw zabawowy będzie imitować kopalnię, a składać się będzie ze zjeżdżalni, tunelu, wieży, ścianki wspinaczkowej, drabinki oraz gier. Dzieci będą miały do dyspozycji dwa rodzaje huśtawek – typu kubełek i z siedziskiem integracyjnym. Na placu będzie także urządzenie w kształcie pociągu, stacji kolejowej, kiwaki – w kształcie skutera i zębatki, bujak z konikami oraz „tyrolka”. Przy placu zabaw zamontowanych zostanie 6 nowych ławek oraz kosze na śmieci.

Lokalizacja placu zabaw w parku sprawia, że rosnąca tam roślinność daje dzieciom oraz ich opiekunom cień w upalne dni. W ramach remontu na placu zabaw wymieniona zostanie nawierzchnia syntetyczna, która dodatkowo zostanie uzupełniona nawierzchnią z trawy syntetycznej. Nawierzchnia będzie spełniać normy bezpieczeństwa zapewniające amortyzację przy ewentualnych upadkach. Plac zyska również nowe drewniane ogrodzenie.

Historyczny park nadal cieszy się popularnością wśród mieszkańców

Park Giszowiecki to część osiedla zaprojektowanego przez architektów Emila i Georga Zillmannów w latach 1907-1910. W samym centrum nowej osady zdecydowano się na utworzenie dodatkowej, wspólnej, zielonej przestrzeni, co jeszcze bardziej podkreślało ideę osiedla-ogrodu. Dlatego biorąc pod uwagę historyczny charakter parku prace przy modernizacji placu zabaw będą odbywały się zgodnie z wytycznymi Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zimowa magia w samym sercu otuliny Wolińskiego Parku Narodowego

Może Cię zainteresować:

Zimowa magia w samym sercu otuliny Wolińskiego Parku Narodowego

Autor: Artykuł sponsorowany

25/10/2024

Zarzecze fot UMK

Może Cię zainteresować:

Katowice. Plan miejscowy dla Zarzecza – priorytetem uporządkowanie zabudowy i ochrona doliny rzeki Mlecznej

Autor: Redakcja

24/10/2024

Jerzy kukuczka 35 rocznica smierci himalaisty

Może Cię zainteresować:

35. rocznica śmierci Jerzego Kukuczki, legendy himalaizmu

Autor: Szymon Karpe

24/10/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon