Co zrobić, aby sprawdzić bank po numerze konta?

W dobie wszechobecnej bankowości internetowej już mało kto zastanawia się nad mechanizmami działania kont bankowych. Liczy się przede wszystkim szybka i wygodna płatność zbliżeniowa lub online za pomocą kilku kliknięć, a w pierwszym przypadku niemal bez żadnego. Czasem jednak rodzą wątpliwości co do autentyczności rachunku bankowego odbiorcy. Zwłaszcza przy dużych transakcjach zagranicznych. Na szczęście w każdej chwili możesz zweryfikować bank po drugiej stronie po numerze konta.

Co zrobić, aby sprawdzić bank po numerze konta?

Po co sprawdzać bank po numerze konta?

Czekasz na przelew i zastanawiasz się, kiedy dotrze na twoje konto? A może jesteś przedsiębiorcą, który opłaca duże zamówienie w ramach transakcji międzynarodowej? W każdym przypadku dla klientów bankowych liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo ich środków finansowych.

Jeśli nie jesteś pewny autentyczności numeru konta, na który masz wysłać przelew i chcesz sprawdzić, jaki to bank – skorzystaj z internetowych kalkulatorów. To proste narzędzia, dzięki którym zrobisz to w kilka chwil. Warto także pogłębić swoją wiedzę na temat tego, czym jest numer konta i jaka jest jego poprawna formuła.

Numer rachunku bankowego i jego składowe

Skrót NRB (Numer Rachunku Bankowego) to charakterystyczny dla Polski zapis numeru konta. Ten standard stosowany jest w transakcjach krajowych. Przy transferach międzynarodowych na całym świecie stosuje się z kolei numer IBAN.

Polski NRB obejmuje aktualnie 26 cyfr zapisywanych w ciągu bez żadnych spacji czy znaków specjalnych. Za nadawanie wszelkich numerów rozliczeniowych czy kont bankowych odpowiada stosowna komórka w strukturach Narodowego Banku Polskiego.

Schemat numeru konta

Kolejne cyfry w numerze rachunku bankowego można pogrupować, a każdy z tych zbiorów ma bardzo konkretne znaczenie:

● liczba kontrolna (2 pierwsze cyfry);

● identyfikator banku (4 kolejne cyfry),

● ID oddziału/cyfry kontrolnej (4 następne cyfry)

● Indywidualny numer rachunku klienta (16 kolejnych cyfr).

Dane kluczowe do weryfikacji rachunku w banku

Chcąc sprawdzić, w jakim banku odbiorca lub nadawca przelewu prowadzi konto, należy wykorzystać cyfry znajdujące się w numerze konta na pozycjach od 3 do 6. To właśnie tzw. numer identyfikacyjny rachunku. Każdy bank działający w Polsce ma własny numer identyfikacyjny.

Nieco inaczej wygląda sprawa przy transakcjach międzynarodowych. Tutaj do identyfikacji banku konieczna jest znajomość wspomnianego numeru IBAN, który wygląda inaczej dla każdego kraju. Pamiętaj, że do przelewu zagranicznego poza podaniem numeru konta odbiorcy nadawca musi wpisać także:

● własne imię i nazwisko;

● dokładny adres odbiorcy;

● kod SWIFT/BC.

Powyższe dane należy zweryfikować przed realizacją transakcji. Co prawda jeśli dojdzie do pomyłki w tym zakresie, nadawca otrzyma przelane środki z powrotem, jednak poniesie koszty związane z procesem zwrotu.

Równie popularne co sama bankowość online są wyłudzenia i oszustwa w tym sektorze. Nie wszystkie narzędzia bezpieczeństwa działają nienaganne, dlatego warto samemu czuwać nad wszelkimi transakcjami. Takie samoubezpieczanie się może zapobiec wielu przykrym niespodziankom czy nieporozumieniom.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon