W 2020 roku smogobus zaliczył 29 kursów, podczas których udzielono 545 porad związanych z wymianą starych kotłów i przyjęto 160 wniosków na takie wymiany. Urzędnicy służyli radą także w kwestii uzyskania dofinansowania z miasta na ten cel.
Dotacje bez limitu
Jak podkreślają eksperci główną przyczyną powstawania smogu w naszym regionie są stare kotły węglowe. Choć jako jedno z niewielu miast w Polsce nie mamy limitów na dotacje do ich wymiany, to wciąż tysiące osób nie skorzystało z tej możliwości. A szkoda – bo dla wszystkich chętnych spełniających proste kryteria mamy zarezerwowane pieniądze - oferujemy dofinansowanie w wysokości do 10 000 zł. Szacujemy, że w Katowicach aktualnie jest jeszcze kilkanaście tysięcy systemów grzewczych opartych o węgiel. W ubiegłym roku postanowiliśmy wysłać do katowickich dzielnic smogobus. Pomysł się sprawdził i dlatego w tym roku kontynuujemy akcję, by zmotywować mieszkańców do składania wniosków na wymianę „kopciuchów” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Z roku na roku czystsze powietrze
W latach 2015-2020 miasto dofinansowało w sumie wymianę 4865 źródeł ciepła łączną kwotą w wysokości 42,1 miliona złotych. Dziesiątki milionów, które są inwestowane w polepszenie jakości powietrza, przynoszą efekty. Co prawda, do poprawy jest nadal bardzo wiele, jednak z roku na rok widać systematyczny progres.
Dane „Systemu monitoringu jakości powietrza” Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pokazują, że 2020 rok charakteryzował się najlepszą jakością powietrza w historii pomiarów - wskaźnik PM10 (parametr określający ilość zawieszonych w metrze sześciennym powietrza cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów) osiągnął w ubiegłym roku wynik 29 (średnia miesięczna). Dla porównania w roku 2019 było to 33, w 2018 - 40, a w 2017 r. – 41.
Smogobus dotrze do mieszkańców
Dlatego smogobus ma jeszcze bardziej zintensyfikować wymianę kotłów grzewczych na te bardziej ekologiczne. Urzędnicy podróżujący pojazdem będą informować o możliwości uzyskania dofinansowania i ułatwiać całą procedurę. Wszystko w trosce o jakość powietrza w naszym regionie.
Chcemy dotrzeć bezpośrednio do mieszkańców. Dlatego już po raz drugi ruszamy w trasę smogobusem, który popołudniami będzie odwiedzał dzielnice naszego miasta. Dzięki temu katowiczanie nie będą musieć przyjeżdżać do urzędu, by złożyć wniosek o wymianę kotła. Poza przyjmowaniem wniosków będziemy również informować o ekologicznych sposobach ogrzewania mieszkań i domów, finansowych systemach wsparcia miasta, w tym o programie dotacji celowych na zmianę systemu ogrzewania oraz montaż odnawialnych źródeł energii czy o programie „Czyste powietrze” - mówi Daniel Wolny, kierownik Biura Zarządzania Energią.
Smogobus rusza w trasę w sobotę 25 września (Metropolitalne Dni Energii), a pierwszym przystankiem na mapie będzie plac Sławika i Antalla, przed Spodkiem. Trasa smogobusa zakończy się w grudniu – po odwiedzeniu 30 lokalizacji. Pojazd będzie kursował w godzinach dogodnych dla mieszkańców – popołudniami i w soboty. Harmonogram trasy będzie dostępny na stronie internetowej Miejskiego Centrum Energii.