W piątek, 25 lutego o godzinie 11 odbyła się telekonferencja z udziałem włodarzy śląskich miast i wojewody. Tematy oscylowały wokół sposobów udzielenia pomocy przez województwo uchodźcom, którzy w najbliższych dniach będą przyjeżdżać na Śląsk.
- Na terenie naszego województwa jest 1000 miejsc, które mogą został przekształcone na schronienia dla uchodźców. Prezydenci, burmistrzowie oraz wójtowie zgłaszają się z propozycjami kolejnych miejsc, wobec czego ich liczba cały czas rośnie - wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Prezydent dodaje, że Sosnowiec jest przygotowany na różne warianty. Obecnie w mieście przygotowanych zostało dla Ukraińców 200 miejsc.
Szpitale tymczasowe dla rannych
24 lutego minister zdrowia w rozmowie z Wirtualną Polską poinformował, że w całej Polsce jest gotowych 120 szpitali na przyjęcie rannych z frontu - to około kilka tysięcy miejsc. Po rozmowie włodarzy z wojewodą, wiadomo, że również w Sosnowcu przygotowywane są takie miejsca. Będzie to Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary.
- Szykujemy się na trudną sytuację i na bieżąco będziemy wymieniać się informacjami. My również w swoim szpitalu chcemy kilka takich miejsc stworzyć. To wszystko będzie aktualizowane na bieżąco - tłumaczy.
Natomiast prezydent Mysłowic - Dariusz Wójtowicz zdradził nam, że miejsca, które dotychczas były placówkami przeznaczonymi dla pacjentów z COVID-19, zostaną przekształcone na rzecz wsparcia Ukrainy. Oznacza to, że uchodźcy, którzy będą potrzebowali noclegu lub opieki medycznej otrzymają je.
Włodarze miast mają związane ręce
W trakcie telekonferencji włodarze otrzymali rzeczowe instrukcje co do przyszłego postępowania z uchodźcami. Całym procesem logistycznym zajmą się służby celne oraz straż graniczna. To one zabezpieczają obiekty, które wyznaczyli prezydenci i burmistrzowie jako miejsca potencjalnego schronienia dla uchodźców.
- Czekamy na dyspozycje w jakim zakresie możemy odciążyć administrację rządową, gdy będziemy zmuszeni do przyjęcia dużej liczby uchodźców z Ukrainy. Liczymy przy tej okazji na wsparcie finansowe z budżetu państwa aby doposażyć miejsca ewentualnego pobytu przyjaciół z Ukrainy w sprzęt AGD czy meble. Oczywiście włodarze w swoich miastach mogą podejmować decyzję ws. przyjmowania uchodźców, ale nie jest to w obecnej chwili refundowane przez rząd - wyjaśnia Wójtowicz
Prezydent Mysłowic zapewnia, że w najbliższej przyszłości nie będzie problemu z przyjmowaniem Ukraińców na terenie Śląska. Jako przykład podaje Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, które jest w stanie pomieścić kilka tysięcy osób.
Dodatkowo oprócz działań logistycznych na terenie Polski, prowadzone są zbiórki środków finansowych, które mają za zadanie wsparcie żywnościowe i humanitarne Ukraińców. Lista zbiórek poniżej.
Polskie organizacje prowadzące zbiórki na rzecz Ukrainy:
- Polska Akcja Humanitarna
- Polski Czerwony Krzyż
- Caritas
- Fundacja Pomagam
- Fundacja siepomaga.pl
- Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
- Fundacja Otwarty Dialog
- Fundacja Gdańska
- Fundacja HumanDoc
- Fundacja Świętego Mikołaja
Ukraińskie organizacje przyjmujących wsparcie:
- Army SOS
- Come back alive
- Razom for Ukraine
- Skrzydła Feniksa
- Szpitalnicy
- Ukraiński Ruch Kobiet Weteranek
- Vostok SOS
- Voices of Children