Blisko 1000 miejsc przygotowano dla napływających uchodźców. "Jesteśmy gotowi na więcej"

Włodarze miast odbyli telekonferencję z wojewodą śląskim oraz marszałkiem. Podczas spotkania omówiono najważniejsze decyzje ws. przyjmowania uchodźców na terenie Śląska, zapewnienie im niezbędnej pomocy oraz tworzenia tymczasowych punktów medycznych.

fot. Creative Commons Google
Centrum kongresowe katowice uchodźcy

W piątek, 25 lutego o godzinie 11 odbyła się telekonferencja z udziałem włodarzy śląskich miast i wojewody. Tematy oscylowały wokół sposobów udzielenia pomocy przez województwo uchodźcom, którzy w najbliższych dniach będą przyjeżdżać na Śląsk.

- Na terenie naszego województwa jest 1000 miejsc, które mogą został przekształcone na schronienia dla uchodźców. Prezydenci, burmistrzowie oraz wójtowie zgłaszają się z propozycjami kolejnych miejsc, wobec czego ich liczba cały czas rośnie - wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Prezydent dodaje, że Sosnowiec jest przygotowany na różne warianty. Obecnie w mieście przygotowanych zostało dla Ukraińców 200 miejsc.

Szpitale tymczasowe dla rannych

24 lutego minister zdrowia w rozmowie z Wirtualną Polską poinformował, że w całej Polsce jest gotowych 120 szpitali na przyjęcie rannych z frontu - to około kilka tysięcy miejsc. Po rozmowie włodarzy z wojewodą, wiadomo, że również w Sosnowcu przygotowywane są takie miejsca. Będzie to Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary.

- Szykujemy się na trudną sytuację i na bieżąco będziemy wymieniać się informacjami. My również w swoim szpitalu chcemy kilka takich miejsc stworzyć. To wszystko będzie aktualizowane na bieżąco - tłumaczy.

Natomiast prezydent Mysłowic - Dariusz Wójtowicz zdradził nam, że miejsca, które dotychczas były placówkami przeznaczonymi dla pacjentów z COVID-19, zostaną przekształcone na rzecz wsparcia Ukrainy. Oznacza to, że uchodźcy, którzy będą potrzebowali noclegu lub opieki medycznej otrzymają je.

Włodarze miast mają związane ręce

W trakcie telekonferencji włodarze otrzymali rzeczowe instrukcje co do przyszłego postępowania z uchodźcami. Całym procesem logistycznym zajmą się służby celne oraz straż graniczna. To one zabezpieczają obiekty, które wyznaczyli prezydenci i burmistrzowie jako miejsca potencjalnego schronienia dla uchodźców.

- Czekamy na dyspozycje w jakim zakresie możemy odciążyć administrację rządową, gdy będziemy zmuszeni do przyjęcia dużej liczby uchodźców z Ukrainy. Liczymy przy tej okazji na wsparcie finansowe z budżetu państwa aby doposażyć miejsca ewentualnego pobytu przyjaciół z Ukrainy w sprzęt AGD czy meble. Oczywiście włodarze w swoich miastach mogą podejmować decyzję ws. przyjmowania uchodźców, ale nie jest to w obecnej chwili refundowane przez rząd - wyjaśnia Wójtowicz

Prezydent Mysłowic zapewnia, że w najbliższej przyszłości nie będzie problemu z przyjmowaniem Ukraińców na terenie Śląska. Jako przykład podaje Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, które jest w stanie pomieścić kilka tysięcy osób.

Dodatkowo oprócz działań logistycznych na terenie Polski, prowadzone są zbiórki środków finansowych, które mają za zadanie wsparcie żywnościowe i humanitarne Ukraińców. Lista zbiórek poniżej.

Polskie organizacje prowadzące zbiórki na rzecz Ukrainy:

Ukraińskie organizacje przyjmujących wsparcie:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon