Będzie na czym siedzieć w katowickich lasach. Miasto postawiło 26 nowych ławostołów

26 ławostołów stanęło przy drogach i ścieżkach w katowickich lasach, co jest efektem współpracy Miasta Katowice i Nadleśnictwa Katowice. 1 natomiast zostanie zmodernizowany.

W Katowicach do tematu zieleni podchodzimy kompleksowo. Z jednej strony rewitalizujemy przestrzenie parkowe i tu przykładem może być zakończony w tym roku projekt budowy bądź rewitalizacji czterech takich przestrzeni: w dolinie rzeki Ślepiotki, przy ul. Wantuły, przy ul. Leopolda i w Wełnowcu. Dodatkowo zrewitalizowany został także teren nad stawem Kajakowym w Dolinie Trzech Stawów. Łączny koszt tych prac wyniósł ponad 40 mln zł. Z drugiej strony realizujemy setki mniejszych zadań i projektów mieszkańców, którzy zgłaszają takie pomysły w Budżecie Obywatelskim oraz Zielonym Budżecie. Do tego dochodzą również bieżące działania naszych jednostek: Zakładu Zieleni Miejskiej czy Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej oraz współpraca z innymi podmiotami, jak np. Nadleśnictwo Katowice. Dzięki tej współpracy w przestrzeni katowickich lasów ustawionych zostało w ostatnim czasie 26 ławostołów. - tłumaczy prezydent miasta Marcin Krupa.

Cały wrzesień katowickiemu nadleśnictwu upłynął pod znakiem budowy wspomnianych 26 ławostołów na terenie naszych lasów. Nie są porozmieszczane losowo, lecz w miejscach, które są najczęściej odwiedzane, mowa tu o trasie rowerowej w stronę stawów Barbara oraz Janina, w Katowickim Parku Leśnym czy na Stargańcu.

Biegacze, rowerzyści, spacerowicze zgłaszali potrzebę albo naprawy, albo postawienia nowych ławostołów przy ich ulubionych trasach. W czasie jednego z moich spotkań z nadleśniczym Wojtkiem Kubicą powiedziałem, że przygotowujemy się do wymiany ławostołów. Szybko się okazało, że możemy w tym względzie podjąć współpracę między miastem a Nadleśnictwem - dodaje wiceprezydent Jarosław Makowski.
Swoje wspomina również nadleśniczy Wojciech Kubica - Odnowienie i uzupełnienie infrastruktury turystycznej w lasach o dominującej funkcji społecznej to dobry pomysł. Leśnicy wykorzystują drewno pozyskane w naszym lesie do wykonania składników takiej infrastruktury zachowując naturalny charakter otoczenia. Lokując w przemyślany sposób takie obiekty kanalizujemy ruch turystyczny w lesie, aby w jeszcze korzystniejszy sposób zagospodarować określone fragmenty lasu pod turystykę i wypoczynek mieszkańców naszego miasta.

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej dba także o konkretne parki i tereny zielone. Obecnie otwarty jest przetarg na remont skweru w Koszutce przy budynku o adresie Grażyńskiego 30-36.

Wygrany przetargu zrekultywuje trawnik, wykona prace pielęgnacyjne posadzonych drzew liściastych, wykona trzy klomby z roślinami wieloletnimi, a także zasadzi aż 1300 nowych roślin cebulowych. Pojawią się nowe płyty chodnikowe i mrozoodporna nawierzchnia, na których znajdą się oznaczenia dla osób niewidzących i słabo widzących. Na ten moment wpłynęło 6 zgłoszeń, z których 4 mieszczą się w budżecie 141,5 tysiąca złotych, tyle bowiem miasto przeznaczyło na ów remont. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał na to 1,5 miesiąca.

Bezbarier katowice eu

Może Cię zainteresować:

Policjantem się jest a nie bywa. Przekonał się o tym złodziej sklepowy z Katowic

Autor: Wojciech Sontowski

06/10/2024

Dzieci zlobek

Może Cię zainteresować:

W niektórych żłobkach są jeszcze wolne miejsca. Miasto Katowice podało ich listę

Autor: Wojciech Sontowski

06/10/2024

Sebastian

Może Cię zainteresować:

Mordowanie w stylu slow cinema, polski kandydat do Oscara i lekcja kina z Derekiem Jarmanem

Autor: Mateusz Schuler

05/10/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon