Manifestacje przeciwko tzw. ustawie medialnej odbędą się na terenie całego kraju. Komitet Obrony Demokracji zaangażował w akcję ponad 70 miast i miasteczek, a ich liczba stale rośnie. Wtorek, jako dzień protestu, został wybrany nieprzypadkowo. Na środę 11 sierpnia zaplanowano bowiem w Sejmie prace nad projektem zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, który został przyjęty w ubiegły piątek przez sejmową Komisja Kultury i Środków Przekazu.
Koniec koncesji dla TVN-u?
Ustawa jest zdaniem większości wymierzona w Grupę TVN, a patrząc jeszcze szerzej – uderza w wolność mediów w Polsce w ogóle. Proponowane zmiany mają zabraniać udziałowcom z zagranicy w inwestowanie swojego kapitału w polskie domy medialne (pakiet większościowy). Pierwszą ofiarą tych założeń ma być amerykański koncern Discovery, główny udziałowiec TVN-u. Wycofanie się firmy ze Stanów Zjednoczonych z naszego rynku, oznaczałaby możliwość przejęcia udziałów przez spółki Skarbu Państwa, a co za tym idzie kontrole nad strukturą merytoryczną, programową i ideologiczną stacji. Koncesja dla TVN-u wygasa 26 września, a o jej przedłużenie wnioskowano już na początku 2020 roku.
Zjednoczone środowisko
Pomysłem partii rządzącej jest oburzone całe środowisko dziennikarskie, które zgodnie opowiedziało się po stronie nadawcy (pod apelem podpisało się już ponad 700 dziennikarzy). W organizacji akcji na terenie całego kraju zaangażowało się kilkanaście różnych stowarzyszeń, m. in. Komitet Obrony Demokracji, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Towarzystwo Dziennikarskie, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Helsińska, Akcja Demokracja, Partia Zieloni czy Obywatele RP. W demonstracjach swój udział zapowiedzieli politycy, dziennikarze, adwokaci, nauczyciele, aktywiści czy sędziowie.
Lista śląskich miast, w których odbędą się protesty:
- Katowice (Rynek, pomnik Harcerzy Września)
- Bytom (Rynek)
- Gliwice (Skwer Doncaster)
- Tarnowskie Góry (Ratusz, Rynek 1/4)
- Częstochowa (aleja Najświętszej Maryi Panny 24)