Społecznicy katowiccy z grupy "STOP betonowaniu AWF" na Facebooku donoszą o kolejnym planowanym wieżowcu w centrum Katowic.
Opal Tower przy ul. Opolskiej
100-metrowy budynek mieszkalno-usługowy ma postawić przy ul. Opolskiej 27 śląska firma Opal Maksimum specjalizująca się w nieruchomościach biurowych i mieszkaniowych (wybudowała m.in. Carbon Office przy Silesia City Center). Opal Maksimum wystąpił już do miasta Katowice o warunki zabudowy dla tej wieży.
Opal Tower ma powstać na działce o powierzchni 3,4 tys. m2. Ma mieć 56 tys. m2 powierzchni użytkowej i liczyć 32 kondygnacje naziemne i 5 podziemnych. Znajdzie się w niej 215 mieszkań i 565 miejsc parkingowych.
- To jedna z fajniejszych części Katowic, o wyraźnie ukształtowanej strukturze, gdzie dominuje zwarta, pierzejowa zabudowa kwartałowa o dość jednorodnej wysokości ok. 20m. Tymczasem ktoś zaproponował, a za niedługo inny ktoś usankcjonuje warunkami zabudowy obiekt, który pasuje w tym miejscu jak pięść do oka! - denerwują się społecznicy.
Plomba w pierzei znacznie wyższej niż sąsiednie budynki
Nad okolicą od lat 80. górują też prawie 100-metrowe wieże Stalexportu. Tuż obok planowanej Opal Tower, w kwartale ulic Sobieskiego, Mickiewicza, Zabrskiej i Dąbrówki stoją już dwie wieże kompleksu biurowo-mieszkaniowego Global Office Park. To 25-piętrowe budynki o wysokości 104 m i łącznej powierzchni 55,2 tys. mkw. Powstaje trzecia wieża z mieszkaniami na wynajem.
Więcej: Zaczęła się budowa trzeciej wieży Global Office Park. Będą w niej mieszkania na wynajem
"Ale w jego przypadku mówimy o skończonym, domkniętym kwartale zabudowy, a nie plombie w pierzei prawie 10-krotnie wyższej niż sąsiadujące budynki!" - argumentują społecznicy.
Dodatkowo wskazują, że można mieć poważne obawy, że tak jak dla sąsiadującej Cavatiny (Global Office Park), miasto będzie naginać zapisy studium, aby umożliwić deweloperowi wyciśnięcie z działki maksymalnej ilości PUM-u ( powierzchni użytkowo mieszkalnej), bez przejmowania się mieszkańcami sąsiadujących budynków.
Wzywają więc prezydenta Miasta Katowice (wydającego WZ-tki, czyli warunki zabudowy) do:
- określenia dopuszczalnych parametrów zabudowy w tym miejscu w taki sposób, aby stanowiła ona spójną kontynuację otoczenia, a nie stała się kolejnym przykładem chaosu urbanistycznego tworzonego jedynie pod dyktando deweloperów.
- bezzwłocznego przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta, który uniemożliwi bezpowrotne niszczenie kolejnych fragmentów naszego miasta.
CZYTAJ TEŻ:
- Najwyższy budynek Katowic, .KTW II, ma już pozwolenie na użytkowanie. To finał 6-letniego projektu budowy kompleksu .KTW
- Zaczęła się budowa kolejnego osiedla przy Strefie Kultury. Inwestorem jest Atal
- 16-piętrowe bloki na osiedlu Pierwsza Dzielnica. Budowa już się zaczęła. Od 10 tys. złotych za m2