Dwa nowe katowickie baseny czekają przerwy technologiczne. To wymagane procedury na tego typu obiektach. Prace są konieczne, by zapewnić odpowiednie warunki sanitarno-epidemiologiczne zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W ich trakcie nastąpi m.in. usunięcie wad i usterek gwarancyjnych, opróżnienie niecek basenowych oraz ich dezynfekcja.
Baseny będą nieczynne przez 3 tygodnie
Na pierwszy ogień idzie Basen Brynów. Tuż po zimowych feriach, w poniedziałek 28 lutego obiekt zostanie zamknięty aż prawie na miesiąc, bo do 20 marca 2022 r. Dobra wiadomość jest taka, że w tym czasie będzie normalnie działać Basen Burowiec. Ten z kolei ma zostać zamknięty od 21 marca do 10 kwietnia 2022 r.
Dlaczego przerwy potrwają aż po 3 tygodnie? Zarządca obu basenów tłumaczy, że niektórych prac nie da się przyśpieszyć. Samo opróżnianie i napełnianie niecek potrwa prawie tydzień – w sumie wymienionych będzie 1 000 m sześć. wody. Podczas opróżniania basenów do pracy będzie przygotowywała się ekipa techników. W pierwszej kolejności nastąpi mycie niecek oraz czyszczenie rynien napływowych i przelewowych. By wykonać taki zabieg, potrzeba kilku dni oraz specjalistycznego sprzętu myjącego.
Następnie wykonana zostanie konserwacja układów kontrolno-pomiarowych i konserwacja urządzeń elektrolizy membranowej – to kluczowa operacja, bo właśnie te systemy są odpowiedzialne za kontrolę jakości wody i muszą działać bez zarzutu.
- Gruntowne mycie i dezynfekcja raz w roku, a także kontrola techniczna urządzeń, to operacja, która musi być bezwzględnie przeprowadzona. Chodzi przede wszystkim o jakość wody i sprawność systemów monitorujących. Oczywiście dzięki pracy naszego laboratorium kontrolujemy sytuację na bieżąco, lecz gruntowną konserwację można porównać do badań profilaktycznych stanu zdrowia, wtedy dowiadujemy się czy wszystko w organizmie działa dobrze – mówi Tomasz Szpyrka dyrektor katowickich basenów.
W ferie można popływać
Czas konserwacji urządzeń basenowych jest określony i może podlegać tylko niewielkim przesunięciom. Termin nadchodzącej przerwy technologicznej (przeprowadzonej w ramach gwarancji) wynika z daty oddania obu basenów do użytku. Pierwszy przegląd został przeprowadzony po około pół roku od otwarcia. Kolejne działania serwisowe następują cyklicznie co rok od poprzedniego. Właśnie wtedy sprawdza się sprawność technologiczną obiektu.
- Zgodnie z przyjętymi normami przeglądy basenów powinny odbywać się co roku. Staramy się dochować tych terminów, bo wiemy że w tej sferze, ze względu na dobro korzystających nie można pozwolić sobie na żadne zaniedbanie. Firma która wybudowała oba obiekty musi przeprowadzić również szereg napraw gwarancyjnych, usunąć wady i usterki, czego nie da się zrobić gdy obiekty funkcjonują, są wypełnione wodą i gdy pływają w nich klienci. – mówi dyrektor katowickich basenów.
Termin prac udało się ustalić w taki sposób, by nie nachodził na okres ferii zimowych, kiedy baseny są wykorzystywane przez tych, którzy ferie spędzą w mieście. Co ważne, w czasie przerwy technologicznej zamknięta jest wyłącznie „strefa mokra”. Inne części obiektu, w tym infrastruktura sportowa, pozostają do dyspozycji klientów. Zajęcia w „strefie suchej” odbywają się zgodnie z planem.