Analiza techniczna czy fundamentalna? Co pozwoli osiągać większe zyski?

Inwestorzy korzystają przede wszystkim z dwóch metod doboru spółek do inwestowania. Analizy fundamentalnej oraz technicznej. Która z nich jest lepsza i pozwoli osiągnąć większe zyski? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ każda z tych metod inwestowania pozwala osiągać ponadprzeciętne zwroty z zakupionych akcji. Dlatego też warto nieco głębiej poznać ten temat.

Pexels karolina grabowska 4386152

Analiza fundamentalna to stabilne podstawy

Podstawowe wskaźniki fundamentalne dostępne są na ogólnodostępnych serwisach giełdowych. Na przykład dane o PKN Orlen, które pokazują zyski spółki, przychody oraz kapitał własny. W analizie fundamentalnej należy jednak dokładnie przeczytać ostatnie raporty finansowe. Dzięki temu można ocenić faktyczny stan firmy. Jest to z pewnością metoda pracochłonna, ale w rezultacie otrzymujemy sprawdzone i pewne dane, które pozwolą ocenić możliwości spółki w długim terminie. Analiza fundamentalna to inwestowanie we wschodzących gigantów, którzy w przyszłości znacząco się rozwiną.

Analiza techniczna, czyli kod wykresu

W analizie technicznej czyta się nie raporty, ale wykresy. Poruszanie się z trendem pozwala na osiągnięcie szybkich efektów. Jednak dobre odczytanie wykresu to trudna rzecz i często zdarzają się pomyłki. Należy wtedy ciąć straty. Przy wielu transakcjach zyski powinny znacząco przekroczyć straty na nieudanych inwestycjach. Warto wybrać dobre konto maklerskie, jak Saxo Bank Polska lub inny rozpoznawalny bank. Pozwoli to uzyskać niską prowizję i mniejsze koszty częstych transakcji. Jest to na pewno metoda dla aktywnych osób.

Uzupełnienie, czyli analiza portfelowa

Obok dwóch wielkich braci istnieje jeszcze trzeci, mniejszy. Analiza portfelowa polega na odpowiednim dobieraniu instrumentów z różnych branż. Idea tego podejścia polega na takim połączeniu inwestycji, by strata w jednej gałęzi korelowała z zyskami innej. Wtedy zawsze część spółek będzie rosła, niezależnie od sytuacji gospodarczej. Podejście to wymaga analitycznego umysłu i opracowania odpowiednich arkuszy kalkulacyjnych.

Połączyć siły i korzystać ze wszystkiego

Najlepsze efekty uzyskać można, stosując wszystkie trzy metody. Analiza portfelowa pozwoli na wstępny dobór gałęzi, w które warto inwestować. Analiza fundamentalna odpowiada wtedy za wybór najbardziej obiecujących spółek. Analizę techniczną natomiast stosuje się, by określić moment zakupu i sprzedaży akcji. Jednak przeprowadzenie tylu analiz wymaga ogromnego wysiłku i czasu. W efekcie natomiast może się okazać, że żadna spółka nie spełnia wszystkich wymagań.

Dlatego większość stawia na jeden typ analizy spółek. Decyzja, która metoda analizy jest najlepsza, najczęściej zależy od charakteru gracza i jego predyspozycji.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon