Amazon inauguruje nowe regularne połączenie cargo w Katowice Airport

Dzisiaj, 3 sierpnia 2021 roku w Katowice Airport odbyła się inauguracja nowej regularnej trasy towarowej realizowanej na zlecenie firmy Amazon. Samolot na zlecenie amerykańskiego Amazona będzie latał codziennie.

Boeing 737-400F linii lotniczej ASL Airlines wystartował z położonej we Włoszech Katanii i o godzinie 03.20 wylądował na pyrzowickim lotnisku, skąd o 07.30 wyruszył do hiszpańskiego Madrytu.

Codzienne loty cargo dla Amazona z Pyrzowic

Nowe połączenie cargo dla Amazona będzie realizowane codziennie – od poniedziałku do niedzieli – w ramach trasy Mediolan-Malpensa – Katania – Katowice Airport – Madryt – Mediolan-Malpensa.

Nowe połączenie towarowe jest czwartą trasą dostępną w Katowice Airport, która jest realizowana przez linie lotnicze na zlecenie Amazona, a zarazem trzecią, która została zainaugurowana dla firmy od początku lipca 2021 roku.

Przedtem samoloty towarowe linii ASL Airlines obsługiwały dla Amazona połączenie Katowice Airport – Kolonia-Bonn – East Midlands – Kolonia-Bonn – Katowice Airport. Oprócz zainaugurowanej na początku sierpnia rotacji, w ciągu miesiąca do pyrzowickiej siatki połączeń cargo dołączyły również dwie inne trasy towarowe realizowane dla Amazona:

  • Mediolan-Malpensa – Cagliari – Katowice Airport – Paryż de Gaulle – Mediolan-Malpensa (inauguracja 6 lipca 2021 roku, loty obsługiwane są przez linię Bluebird Nordic)
  • Katowice Airport – Hanower – Mediolan-Malpensa – Hanower – Katowice Airport (inauguracja 20 lipca 2021 roku, loty obsługiwane są przez linię ASL Airlines).

Na terenie woj. śląskiego znajdują się dwa centra dystrybucyjne amerykańskiej firmy Amazon, w:

  1. Sosnowcu,
  2. Gliwicach

10 regularnych połączeń towarowych z Katowice Airport

Siatka regularnych połączeń towarowych w Katowice Airport składa się obecnie z 10 tras. Oprócz czterech wspomnianych już rotacji, które są wykonywane przez przewoźników na zlecenie firmy Amazon, samoloty w ramach ruchu cargo obsługują również przewóz frachtu na sześciu następujących trasach:

  1. Frankfurt – Katowice Airport – Frankfurt (Lufthansa Cargo/RFS),
  2. Wiedeń – Katowice Airport – Wiedeń (Lufthansa Cargo/RFS),
  3. Kolonia-Bonn – Katowice Airport – Kolonia-Bonn (UPS),
  4. Liege – Katowice Airport – Gdańsk – Ryga – Liege (TNT),
  5. Lipsk – Katowice Airport – Lipsk (DHL Express)
  6. Paryż – Katowice Airport – Paryż (FedEx).
- Decyzję Amazona o uruchomieniu w Katowice Airport trzech nowych regularnych połączeń towarowych w ciągu miesiąca traktujemy jako potwierdzenie, jak istotnym segmentem ruchu na pyrzowickim lotnisku jest lotniczy przewóz frachtu. Dynamiczny rozwój siatki regularnych tras cargo zawdzięczamy zdywersyfikowanej infrastrukturze oraz konsekwentnie realizowanemu planowi rozwoju lotniska, który zakłada między innymi rozbudowę strefy przeznaczonej do obsługi frachtu lotniczego. Katowice Airport od lat notuje rekordowe rezultaty w tym segmencie ruchu, umacniając się tym samym na pozycji lidera wśród polskich portów regionalnych. Według naszych prognoz rok 2021 nie będzie pod tym względem wyjątkiem i zakończymy go z ponad 50-procentowym wzrostem i 30 tys. tonami obsłużonego ładunku – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Zamiast 5,5 mln pasażerów - tylko 1,44 mln. Winna pandemia

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 miliony w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 rok zakładała przewiezienie 5,5 miliona podróżnych. Ostatecznie, ze względu na pandemię koronawirusa, w minionym roku zanotowano 1,44 mln pasażerów. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo.

Informacje z powiatu tarnogórskiego znajdziesz na: www.tarnowskiegory.info

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon