To rekord w Katowickim Towarzystwie Budownictwa Społecznego. Jeszcze nigdy tylu chętnych nie chciało zamieszkać w danym lokalu, choć już wynik z marca 2022 r. - gdy o jedno z mieszkań starały się 44 osoby - wskazywał na olbrzymie zainteresowanie mieszkaniami w KTBS.
Mnóstwo chętnych na mieszkanie na Osiedlu Witosa
Tym razem jeszcze bardziej atrakcyjne okazało się jedno z trzech wolnych mieszkań przy ul. Sławka na Osiedlu Witosa, w charakterystycznym budynku z ornamentem róż z Nikiszowca na ścianie. Na najem tego mieszkania spłynęły aż 52 deklaracje. Lokal ma 2 pokoje i liczy 48,3 m2. Czynsz za to mieszkanie, bez mediów, wynosi niecałe 754 zł, co jest stawką znacznie niższą niż oferowane w okolicy osiedla Witosa propozycje wynajmu komercyjnego. Do czwartku 31 marca zainteresowani mogli składać na nie wnioski, a 7 kwietnia spośród wnioskujących została wylosowana osoba, która zostanie najemcą.
Dla kogo mieszkania w TBS-ach?
Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego jest spółką miejską, a jej głównym zadaniem jest wspieranie programu budowy i wynajmu społecznych mieszkań czynszowych na terenie gminy. Sposób wynajmu w budynkach TBS-u jest ściśle określony w ustawie, dlatego wysokość czynszu musi mieścić się w wyznaczonych przez ustawodawcę widełkach. Ideą funkcjonowania towarzystw jest oferowanie komfortowych mieszkań dla osób średniozamożnych, czyli takich, które zarabiają za dużo by zamieszkać w lokalu komunalnym, ale jednocześnie nie mogą lub nie chcą zaciągać kredytu mieszkaniowego. Najemcy nie mogą także posiadać innego mieszkania na terenie danego miasta.
By zamieszkać w mieszkaniu z KTBS, należy wnioskować bezpośrednio w spółce lub starać się o mieszkanie za pośrednictwem miasta. Wnioskując o mieszkanie bezpośrednio w KTBS nie trzeba czekać w długiej kolejce, tylko w przypadku większej liczby chętnych, wziąć udział w losowaniu. Co ważne, osoba wylosowana przed zamieszkaniem musi wpłacić zwrotną kaucję i partycypację w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku mieszkania na ul. Sławka 26D kwota ta wynosi ponad 65 tys. złotych, ale po ewentualnym wyprowadzeniu się z lokalu w przyszłości, KTBS, zgodnie z ustawą, zwraca najemcy wpłacone pieniądze.
Załamanie na rynku kredytów hipotecznych
Dane z lutego, z rynku kredytów hipotecznych, mówią o spadku zainteresowania nowymi pożyczkami o ponad 24 procent. To dowód na to, że Polacy nie chcą ryzykować długoterminowych zobowiązań w niepewnych czasach, szczególnie w sytuacji wzrostu stóp procentowych. Banki także zaostrzają kryteria dostępności kredytu, co dodatkowo ogranicza liczbę zaciąganych hipotek. Po ostatniej decyzji NBP i kolejnym drastycznym podwyższeniu stóp, pozycja kredytobiorców na rynku jeszcze się osłabi. W takiej sytuacji dla wielu - szczególnie młodych - osób zamieszkanie w TBS-ie jest opcją bezpieczną i zazwyczaj korzystną cenowo. Co istotne, mieszkania oferowane przez KTBS są komfortowe i wykończone w bardzo dobrym standardzie, a fakt, że wynajmującym jest spółka miejska, daje bezpieczeństwo długoterminowego zamieszkania.
Nowe bloki KTBS w Katowicach
KTBS rozpoczyna budowę kolejnego bloku mieszkalnego, też na Osiedlu Witosa. Więcej: Zamiast biurowca z lat 70. będzie budynek mieszkalny TBS. Taka zamiana na osiedlu Witosa
Katowickie TBS już dziś ma w ofercie ponad 2390 mieszkań, do których dołączą te wybudowane przy ul. Kossutha. Największe zasoby miejskiej spółki znajdują się właśnie na os. Witosa przy ul. Sławka i na Zawodziu w kwartale pomiędzy ul. Bohaterów Monte Cassino i Saint Etienne.
W tych dwóch miejscach KTBS zabudował spore obszary dzielnic, zmieniając ich charakter społeczny i demograficzny. Inne budynki KTBS można znaleźć w Katowicach w okolicy ul. Krasińskiego, Dębowej, Pod Kasztanami czy Leopolda.
ZOBACZ TEŻ:
- Nowe osiedle na północy Katowic. Deweloper wystąpił o pozwolenie na budowę
- 16-piętrowe bloki na osiedlu Pierwsza Dzielnica. Budowa już się zaczęła. Od 10 tys. złotych za m2
- Zaczęła się budowa kolejnego osiedla przy Strefie Kultury. Inwestorem jest Atal