227 nowych pomników przyrody? Uchwała dot. drzew trafiła do Urzędu Miasta Katowice

Mieszkańcy, społecznicy oraz radni Koalicji Obywatelskiej chcą, aby 227 drzew w Lesie Murckowskim uznano za pomniki przyrody. - To wydarzenie bez precedensu - mówi Jarosław Makowski. - Rola tego ekosystemu jest niepodważalna i należy go chronić - podkreśla Jerzy Parusel.

Projekt uchwały z uzasadnieniem liczy zaledwie trzy strony, ale sam załącznik, w którym wskazano wszystkie 227 drzew, to już czternaście kolejnych. Wyszczególniono m.in. obwody i lokalizacje buków, dębów oraz grabów, które mogą zostać uznane za pomniki przyrody w Lesie Murckowskim. Udało się je precyzyjnie zinwentaryzować dzięki zaangażowaniu społeczników.

- To wydarzenie bez precedensu, aby objąć ochroną 227 drzew. Połączyliśmy siły mieszkańców oraz Rady Dzielnicy Murcki, społeczników ze stowarzyszenia Mieszkańcy dla Katowic, a także radnych Koalicji Obywatelskiej, aby wspólnie przygotować ten projekt - tłumaczy Jarosław Makowski z KO.

Dlaczego uznano, że akurat te drzewa, które liczą 150-200 lat i co najmniej trzy metry obwodu, warto objąć ochroną?

- Las Murckowski to wielka oaza buków w mieście. To świadectwo i pamięć ekosystemu, który był tutaj przed laty. Mowa o Puszczy Śląskiej. Te drzewa są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze zmianami klimatu, są i nawet po śmierci będą również domem dla wielu cennych gatunków. Żyje tutaj m.in. puszczyk uralski, który wrócił w to miejsce po stu latach, a także zagłębek bruzdkowany, czyli chrząszcz podkorowy, który jest reliktem puszczańskim na terenie aglomeracji - wyjaśnia Jerzy Parusel, leśnik oraz doktor nauk biologicznych.

Spółdzielczy Dom Handlowy Zenit Katowice

Może Cię zainteresować:

Spółdzielczy Dom Handlowy Zenit. Powiew luksusu w Katowicach. Zobaczcie zdjęcia

Autor: Katarzyna Pachelska

28/04/2022

- Żyjemy w regionie, który został niegdyś uznany za miejsce klęski ekologicznej. Pamiętamy mapy z lat 80. XX wieku, kiedy w tym miejscu widniała czarna dziura. Rola tego ekosystemu jest niepodważalna i należy go chronić - podkreśla Jerzy Parusel.

Wydaje się, że 227 drzew to dosyć sporo, ale na jednym hektarze lasu mieści się 400 okazów takiej wielkości, a Las Murckowski zajmuje około sześciu tysięcy hektarów. - Nie będzie to znaczny "ubytek" na zasobach leśnych Nadleśnictwa Katowice - dodaje leśnik. Przypomnijmy, że na tym terenie funkcjonuje już Rezerwat "Las Murckowski" oraz Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy "Las Murckowski - Buczyna". Nie obejmują one jednak swoim obszarem tych konkretnych 227 drzew.

Uchwała trafiła do Urzędu Miasta Katowice 29 kwietnia. Zostanie poddana analizie we współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach. Ostateczną decyzję podejmie Rada Miasta Katowice.

W sobotę, 21 maja, zostanie zorganizowany spacer po Lesie Murkowskim, podczas którego będzie można dowiedzieć się więcej na temat 227 niezwykłych drzew, które mogą zostać wkrótce pomnikami przyrody. Szczegółowe informacje pojawią się m.in. na Facebooku Mieszkańców dla Katowic.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon