17-latka ważyła 135 kg. Jedna operacja resekcji żołądka nie pomogła. Lekarze z Katowic zastosowali, jako pierwsi w Polsce, metodę gastric bypass

Lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, jako pierwsi w Polsce, przeprowadzili zabieg bariatryczny metodą gastric bypass u pacjenta pediatrycznego - 17-letniej dziewczyny, która ważyła 135 kg. Wcześniej przeszła już resekcję żołądka, ale to nie pomogło, bo pacjentka, zamiast stosować zdrową dietę, wróciła do złych nawyków.

GCZD
Operacja bariatryczna katowice

Operację bariatryczną metodą gastric bypass przeprowadzili lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. To pierwszy w Polsce zabieg wykonany tą techniką przeprowadzony w polskim ośrodku pediatrycznym.

Pierwszy taki zabieg u dziecka w Polsce

Metoda gastric bypass w operacji bariatrycznej polega na zespoleniu żołądka z jelitem cienkim z pominięciem dwunastnicy i części jelita cienkiego. Pokarm jest kierowany bezpośrednio do jelita cienkiego, omijając dwunastnicę i około 150 cm jelita czczego, dzięki czemu skracany jest efektywny czas trawienia i wchłaniania. W rezultacie pacjent chudnie.

Gastric bypass - schemat

Metoda ta została wdrożona w Stanach Zjednoczonych, coraz częściej jest też stosowana w Europie. Jej zaletą jest duża skuteczność w zakresie utraty kilogramów przez pacjenta. Zastosowanie tej metody, przy dobrej kwalifikacji do zabiegu, prawidłowej technice operacji i odpowiednim prowadzeniu pacjenta po zabiegu, pozwala na uniknięcie powikłań. Pacjent wymaga jednak dłuższej opieki pooperacyjnej oraz częstszych wizyt kontrolnych.

- Obecnie większość zabiegów bariatrycznych wykonywanych w populacji pediatrycznej to resekcje rękawowe (żołądka - przyp. red.). Takie zabiegi standardowo wykonujemy też w GCZD. Zabieg typu gastric bypass traktujemy jako operację drugiego rzutu. Będzie wykonywana, jeśli u pacjenta, który przeszedł resekcję rękawową, zabieg nie przyniósł oczekiwanego rezultatu – wyjaśnia prof. Tomasz Koszutski, szef Oddziału Chirurgii i Urologii GCZD.

17-latka miała już jedną operację - zmniejszenia żołądka

I tak własne było w przypadku pacjentki, która w 2018 roku w wieku 13 lat roku przeszła po raz pierwszy w GCZD zabieg zmniejszenia żołądka techniką resekcji rękawowej. Dziewczyna przed zabiegiem ważyła wtedy 135 kg.

- Początkowo odnotowaliśmy u niej prawidłowy spadek masy ciała. Dziewczyna w sumie straciła na wadze ok. 40 kg. Później jednak wróciła do złych nawyków żywieniowych. Zaniedbywała też wizyty kontrolne. W efekcie wróciła do swojej wagi sprzed operacji - informuje dr Dominika Krakowczyk, chirurg dziecięcy w GCZD.

- To jedyny taki przypadek, że pacjentka po operacji bariatrycznej w GCZD wróciła do swojej wagi sprzed zabiegu. Utrzymały się jednak inne efekty tamtej operacji. Przed pierwszą operacją pacjentka miała nadciśnień i cukrzycę. I te schorzenia się wycofały, bez leków kardiologicznych czy diabetologicznych. To niewątpliwy sukces tamtej operacji, bez względu na kilogramy, które wróciły - dodaje dr Dominka Krakowczyk.

- Przed drugim zabiegiem mieliśmy wątpliwości, czy dziewczyna będzie tym razem w stanie przestrzegać wszystkich reguł dotyczących diety i trybu życia. Jednak to właśnie ze strony pacjentki była bardzo duża presja na wznowienie leczenia. Pacjentka została więc ponownie poddana bardzo staranniej kwalifikacji do zabiegu. Zintensyfikowaliśmy u niej opiekę psychologiczną, jej stan emocjonalny się ustabilizował – zaznacza prof. Tomasz Koszutski.

Dziewczyna straciła już 8 kg

To pierwsza operacja bariatryczną metodą gastric bypass wykonana w polskim ośrodku pediatrycznym. Zabieg odbył się w połowie lutego 2023. Pacjentka opuściła już szpital, regularnie pojawia się na badaniach kontrolnych. Obecnie utrata wagi wynosi u niej 8 kg.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach jest zaledwie jednym z dwóch polskich szpitali, w których wykonywane są operacje bariatryczne u pacjentów poniżej 18. roku życia. Pierwszą operację w Katowicach wykonano w roku 2016. Od tego czasu w katowickim szpitalu zoperowano bariatrycznie 34 młodych ludzi. W kolejce do zabiegu jest następnych kilkunastu pacjentów.

Do operacji są kwalifikowani pacjenci, u których wskaźnik BMI przekracza 40 lub 35 i jednocześnie występują u nich choroby powodowane prze otyłość. Katowicki szpital obejmuje takie osoby kompleksowym holistycznym wsparciem. Nad kwalifikacją i przygotowaniem pacjenta do zabiegu, a także opieką po operacji, czuwa w GCZD interdyscyplinarny zespół specjalistów, w skład którego wchodzą endokrynolodzy, chirurdzy, dietetycy, psycholodzy oraz rehabilitanci.

- Właśnie taki zestaw ekspertów daje największa szanse na właściwą opiekę nad pacjentem i sukces całego leczenia. W każdym przypadku decyzja o operacji jest podejmowana właśnie w oparciu o opinię tego zespołu – podkreśla prof. Aneta Gawlik, kierująca Oddziałem Endokrynologii i Pediatrii GCZD oraz Poradnią Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży GCZD.

- Rozważamy wszystkie argumenty za i przeciw. Po zabiegu zmniejszania żołądka wymagana jest ścisła współpraca z pacjentem i jego rodziną. Wsparcie to dotyczy nie tylko przygotowania, ale także pomocy w wytrwaniu w zmianie stylu życia po operacji. Transformacja ta wiąże się przede wszystkim ze zmianami przyjmowania pokarmów. Każde dziecko i rodzic musi sobie zdawać sprawę z konieczności zmiany nawyków żywieniowych do końca życia - dodaje prof. Aneta Gawlik.

Operacje bariatryczne w GCZD wykonywane są w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pierwszym krokiem do zakwalifikowania do zabiegów jest konsultacja w Poradni Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży GCZD. Skierowanie do tej poradni wystawia lekarz rodzinny albo pediatra.

Centrum Fizjoterapii ŚUM Katowice wizualizacja 1

Może Cię zainteresować:

Katowice. Willa Chruszczowa za 27 mln zł zmieni się w Centrum Fizjoterapii dla dzieci. Wizualizacje

Autor: Katarzyna Pachelska

20/01/2023

Lozka dla rodzicow szpital

Może Cię zainteresować:

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach dostanie 15 łóżek dla rodziców czuwających przy dzieciach od Fundacji Ronalda McDonalda

Autor: Katarzyna Pachelska

18/02/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon